Kızlık zarı muayenesi nedir kızlık zarı testi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nedir kızlık zarı testi nasıl yapılır? 1

Kızlık zarı muayenesi yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği durum, bu muayenenin nasıl yapıldığı ve kızlık zarı testi sürecinin hangi aşamalardan geçtiğidir, şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı, vajina girişinden yaklaşık olarak 1-1,5 cm içeride yer alan ve iç yüzeyi mukoza olarak adlandırılan ağız içi yapısına benzer bir yapıdadır. 

Kızlık zarı anatomisi:

Kızlık zarı, vajinanın gelişim sürecinde oluşmuş bir deri kıvrımı olup, vajina girişini bütünüyle kapamaz. Çünkü vajinanın ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasını sağlayan bir açıklık mevcuttur. Kızlık zarının işlevsel bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Herkesin göz, ağız ve burun yapıları nasıl farklıysa her kadının kızlık zarı da farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklar damarsal yapısı, orta bölümde septa adı verilen ince duvarsal yapının varlığı ya da yokluğu, ince veya kalın kenarlı olması, elastik yapısındaki farklılıklara bağlı olarak yapısal çeşitliliği oldukça fazladır. Bu yapısal değişiklikler ve şeklindeki farklılıklar nedeniyle, ilk ilişkiden sonra yaşanan kanama miktarında da farklılıklara yol açmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi:

Kızlık zarı muayenesi bekaret muayenesi, Hymen muayenesi, kızlık muayenesi ya da bekaret testi şeklinde isimlendirilmektedir. Hasta jinekolojik masada ve kadın doğum uzmanları tarafından özel olarak muayene edilir. Kızlık zarı muayenesi ile hasta yaşamış olduğu olayın kızlık zarı üzerindeki etkilerini ve kızlık zarının bozulup bozulmadığını öğrenir.

Kızlık zarı muayenesinde kişiye kızlık zarının yapısı hakkında da bilgi verilir. Doktora muayene olmaya gelen kişiler, ilk kez böyle bir muayeneye girecekleri için gergin olabilmektedirler. Bu kişilerin doktor tarafından rahatlatılmaları gerekir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılmaktadır?

Kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada, iç dudakların yana çekilerek gözle değerlendirilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir muayenedir. Bu muayene esnasında hastada herhangi bir ağrı ya da acı olmaz. Kızlık zarı muayenesi, deneyimli bir jinekolog tarafından çok kısa süren özel bir muayenedir.

Kızlık zarı ile ilgili bulgular kişiye nasıl anlatılır?

Muayeneden sonra doktor, kızlık zarının anatomik yapısı ve varsa zedelenmenin olduğu bölge hakkında çizimle bilgi verir. Kızlık zarının iç kısımdaki açıklığını meydana getiren deliksi yapı, saat konumuna benzetilerek yırtık olan bölge hastaya tarif edilir. Yani “kızlık zarınızın yapısı ince kenarlı ve saat 5 hizasında yırtık meydana gelmiş” gibi anlatılmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi neden yapılmaktadır?

Toplumumuzda bakirelik konusunda yapılan baskılar nedeniyle kişi bakireliği hakkında kuşku duyarsa muayene olmak isteyebilmektedir. Kızlık zarı muayenesi için en çok başvuru yapılan sebepler şöyledir;

  • Partnerimle yalnızca sürtünme yoluyla birliktelik yaşadık. Ancak biraz zorladı ve tuvalete gittiğim zaman iç çamaşırımda kan olduğunu fark ettim, acaba kızlık zarım bozuldu mu?
  • Evlendiğimizin ilk gecesinde cinsel ilişki sırasında kan gelmedi. Önceden kimseyle cinsel ilişki kurmadım. Kanamanın olmamasının nedeni nedir? Kızlık zarım çok mu esnek?
  • Küçük bir çocukken bisiklete bindiğimde vajina bölgemde zorlanma oldu ve çamaşırımda kan vardı. O gün bugündür kızlık zarımla ilgili şüphelerim var, acaba kızlık zarım bozulumuş mudur?
  • Yeni evlendik ve eşimle cinsel ilişki sırasında vajina bölgesinde çok acı ve ağrı hissediyorum. Bundan dolayı penisin içeri girmesine izin vermiyorum. Korktuğum için ilişkiye girmekten çekiniyorum. Bende vajinismus hastalığı olabilir mi? Ya da kızlık zarım çok mu dar acaba?
  • Yakında evleneceğim. Kızlık zarımın yapısı nasıldır ve çok kanamam olacak mı?
  • Cinsel ilişkiye ilk kez girdik ve her ikimiz de tecrübesiziz. Bu sırada kanamam olmadı, acaba ilişkiye mi giremedik yoksa kızlık zarım mı kanamadı?
  • Mastürbasyon yaparken parmağım vajinadan içeri girdi, kızlık zarım bozulur mu?
  • Kızım var ve 6 yaşında. Eliyle sürekli vajina bölgesini kaşırke görüyorum. Kızlık zarının bozulma ihtimali var mıdır?
  • Küçük bir kızken cinsel tacize uğradım. Kızlık zarı muayenesi olmak istedim ancak olmadım. Acaba kızlık zarım bozulmuş olabilir mi?

Kendi kendine kızlık zarı kontrol edilir mi?

Bazı kişiler kızlık zarlarını uygun pozisyon alarak kontrol etmek isterler, ancak kızlık zarının pozisyonu ve kişinin tıbbi bilgi yetersizliği değerlendirme yapmalarına imkan tanımaz.

Menstruasyon kanaması varken kızlık zarı muayenesi olur mu?

Jinekolojik muayene sırasında yapılamazken, menstruasyon kanaması varken bu mueyenenin yapılması mümkündür.

İlk cinsel ilişkide herkeste aynı oranda mı kanama olmaktadır?

Kişinin ilk cinsel deneyiminde kişiye göre değişik oranlarda kanama yaşanır. Kişilerde çok az miktarda veya hiç kanama olmayabileceği gibi, çok aşırı kanama nedeniyle cerrahi müdahale yapılması bile gerekebilir.

Cinsel ilişki haricinde kızlık zarı bozulabilir mi?

Bu durumla çok nadiren de olsa karşı karşıya kalınabilir. Genital bölgenin maruz kaldığı bir travma ya da kaza neticesinde kızlık zarı bozulmuş olabilir. Az da olsa jimnastik ve Uzakdoğu sporları yapanlarda perine bölgesinin zorlanması durumunda da kızlık zarı bozulabilmektedir.

Mastürbasyon yaparken parmak ya da başka bir şeyle kızlık zarı bozulur mu?

Vajinanın içine parmak veya başka bir cisim sokularak mastürbasyon yaparken kızlık zarı bozulabilir. Ancak vajinanın içine sokmadan yapılan mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.

Bozulmuş olan kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Bozulmuş olan kızlık zarının ilaçla ya da kendi kendine düzelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.Leave a Reply