Kirazın faydaları, Kiraz neye iyi gelir?

kirazın faydaları

ın faydaları nelerdir, kiraz hangi hastalıklara iyi gelir, kirazın sağlığa olan bilinmeyen faydaları sizi şaşırtacak. Kiraz, mevsiminde en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Kirazın faydaları ile ilgili bilgiler fazlaca dile getirilmezdi. Ancak son yıllarda kiraz ile ilgili yapılan araştırmalar, kirazı sadece mevsiminde tüketilen bir meyve olmaktan çıkarıp, sağlığa faydaları nedeniyle tüketilmesi gereken meyvelerden biri haline getirmiştir.

Kiraz, antioksidan etkisi sayesinde bir çok organı hücre hasarına karşı koruduğu gibi, başta C, A ve K vitaminleri olmak üzere kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

Kirazın sağlığa olan faydaları nelerdir?

1- Beyin sağlığına faydalıdır:

İlerleyen yaşla beraber beyin hücreleri arasında gerçekleştirilen iletişimde azalma yaşanır. Bundan dolayı da zihinsel aktivite yavaşlayabilmekte ve hafıza problemleri yaşanabilmektedir. Özellikle mevsiminde düzenli şekilde kiraz tüketerek hafıza sorunu engellenebilir ya da azaltılabilir. Kirazda bulunan antioksidanlar hücrelere hasar veren serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır.

2- Kilo kontrolü sağlar:

Kirazın 100 gramında yaklaşık 60 kalori bulunmakta ve özellikle diyet yapanların tatlı ihtiyaçlarında kurtarıcıları olmaktadır. %75’i su olan kirazı tükettiğinizde hem az kalori alırsınız hem de midenizi daha kısa zamanda doldurabilirsiniz. Aynı zamanda lif yönünden zengin olduğu için uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Bu sayede kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

3- Uykusuzluğa iyi gelir:

Kirazdaki melatonin maddesi, beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Vücut melatonini normal koşullarda üretmektedir, ancak bazı etkenlerden dolayı melatonin seviyesi düşmektedir. Bu durum gece yatıldığında uykuya geçişi güçleştirmektedir. Yatmadan 1-2 saat kadar önce kiraz yerseniz eksik olan melatonşinşn tamamlanmasını sağlayabilir, çok daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

4-  İltihap önleyicidir:

Kirazın içeriğindeki antosiyanin iltihap arttırıcı bazı enzimleri baskılamaktadır. Bu nedenle fibromiyalji, gut artriti ve kronik spor sakatlanmalarından kaynaklanan ağrıları hafifletmektedir.

5- Sindirime iyi gelir:

Sindirim probleminiz varsa ve sıklıkla kabız oluyorsanız kiraz tüketmenizi tavsiye ederiz. Kirazdaki yüksek besin lifi oranı bağırsakları hareketlendirmekte ve sindirimi rahatlatmaktadır. 100 gram kadar kiraz tüketildiğinde günlük besin lifi ihtiyacınızın %8’ini karşılayabilirsiniz.

6- Gut hastalığına faydalıdır:

Kiraz, gut hastalığına bağlı olarak gelişen eklem ağrıları ataklarını %35-75 oranında hafifletmekte ve azaltmaktadır.

Kirazın faydaları ile ilgili diğer bazı bilgileri de paylaşmak gerekirse;

Kiraz diyabet riskinin düşmesine, cildin korunması ve yaşlılık etkilerini geciktirmeye, Kansere karşı koruma, kalp ve damar sağlığını koruma, nörolojik bazı rahatsızlıkların görülme riskini düşürmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye fayda sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply