Kınanın Şaşırtıcı Faydaları

Kınanın sağlığa faydaları: Çok eski çağlardan bu yana kına bilinmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle bizim kültürümüzde düğün öncesi kına geceleri çok önemlidir. Aslında kına, kına ağacından elde edilir. Ağırlıklı olarak Arap yarımadasında yetişen bu ağaçların yaprakları kurutulur, daha sonra da toz haline getirilir. İçine su katılarak sıvılaşır ve kullanıma hazır hale gelir. İşte, kınanın sağlığa faydaları;

Kınanın sağlığa faydaları:

Cilt hastalıklarının bazılarında kına kullanılır. Ciltte olan döküntülere ve cilt hücrelerinin yenilenmesinde kına çok etkilidir.

Saçlar için kınanın faydaları saymakla bitmez. Saçlarda olan dökülmelere karşı kına çok etkilidir. Kınanın düzenli olarak saça uygulanması, saç derisinde PH değerini sabit tutar ve kepeklenmeyi engeller. Saçlarda olan kuruluk, kırılmalar ve dökülmeler engellenmiş olur. Ayrıca saçların yumuşamasını da sağlar. Saç kökleri kuvvetlenir ve saçlar daha hızlı uzar.

Kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Ağrı olan kısma kına uygulandığında ağrı yavaşlar. Kına, yanıklarda yara iyileşmesini de sağlar. Yaranın verdiği acıyı yavaşlatır bu nedenle kırılma, çıkma ve burkulma vakalarında kına kullanılır.

Çatlayan tırnaklara tedavi edici özelliği ile kına çok faydalıdır. Kına, lapa haline getirilip tırnaklara uygulandığında tırnaklar kuvvetlenir. Zeytinyağı ve kına karıştırılarak lapa yapılması önerilir.

Kına, uyuz tedavisinde çok etkilidir. Uyuz olan bölgeye lapa halinde kına uygulandığında iyileşme oluşur.

Kınanın kabuğu karaciğere çok faydalıdır. Ayrıca kına, sarılık tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kına kokusu, merkezi sinir sistemi için çok faydalıdır. Sinirlerin gevşemesi ve rahatlaması sağlanmış olur.

Baş ağrısında kınanın etkili olduğu bilinmektedir. Kına çiçekleri sirke ile karıştırıldığında baş ağrısına karşı etkilidir. Ayrıca akne tedavisinde etkilidir.

Kına, içeriğinde olan naftokinon bileşiği ile boya görevi görür. İçinde tanin, kumarin, flavinoidler, fenolik asit ve streoller barındırır. Bu kimyasallar biyolojik olarak ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

Kanser, şeker hastalığı ve parazitler konusunda da kına etkili bir maddedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Saç kepeği başta olmak üzere tüm saç sorunlarında etkilidir.

Bademcik iltihabı, farenjit, diyare, dizanteri, ülser, bağırsak kurtları ve ateşlenme tedavisinde kullanılır.

Mantar hastalıklarında, dalak büyümesi ve amipli dizanteride etkilidir. Kına yağı, eklem iltihabı ve romatizmada rahatlıkla kullanılır. Normal ağrı kesicilerin etki etmediği ağrılarda kına rahatlıkla ağrı kesmektedir.

Şeker hastalarında görülen ayak tabanında olan yanmalara, nöropatiye ve kanser ağrılarına kadar kına çok etkilidir.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply