Kilo Vermek ve Başarılı Olmak için 6 Süper Strateji


Kilo vermede başarı için 6 strateji

ve Başarılı Olmak için 6 Süper Strateji: İnternet ortamında ve diğer bazı mecralarda sayısız çılgın diyet ve kilo verme programlarının reklamı yapılmaktadır. Bunlarla birlikte içeriğinde ne olduğu belli olmayan haplar hızlı ve kolay kilo verme konusunda iddiada bulunmaktadır. Halbuki; sağlıklı kilo verebilmek için kalori kontrolü yapan diyet ve egzersiz kesinlikle şarttır. Ayrıca yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızda kalıcı olan değişikliklere gidilmesi gerekmektedir. Peki, kalıcı değişiklikleri nasıl yaparsınız? İşte, sizlere kilo vermede başarı için 6 strateji;

1- Kendinize bir söz verin:

Kilo vermede kalıcılığı sağlamak için hem zaman hem de efor gerekmektedir. Kalıcı değişiklikler için hazır olduğunuzdan emin olmalı ve odaklanmalısınız. Alışkanlıklarınızda da değişiklik yapabilmeniz için fiziksel enerjinin yanı sıra mental enerjiye de ihtiyacınız var. Kilo verme amacıyla bir yaşam tarzı değişikliği hedefliyorsanız, hayatınızdaki finansal problemler ve düzenli gitmeyen ilişkilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bu stres faktörlerini bütünüyle yok edemeseniz bile, bunları yönetebilmelisiniz. Bu şekilde de çok daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapabilmek için odaklanabilirsiniz. Kilo verme ile ilgili planlarınızı devreye almak için hazır hissettiğinizde kendinize başlamak için bir tarih belirleyin ve start verin.


2- İç motivasyonunuzu bulmalısınız:

Bir başkası size kilo verdiremez. Başladığınız diyet ve sporun nedeni kendinizi mutlu etmek olmalıdır. Kilo vermek için iç motivasyonunuzu bulmak için odaklanmalı ve motive kalmanıza yarayan nedenleri listelemelisiniz. Bunlar yaz aylarına fit bir vücutla girmek de olabilir, genel sağlık durumunuz ile ilgili endişeler de. Bu süreçte sizi yolunuzdan edecek anlar geldiğinde bu motivasyonları çağırabilmelisiniz. Buzdolabının üstüne veya mutfağınızın kapısına kendinizi teşvik edici notlar yapıştırabilirsiniz.


Kilo vermede size destek olmasını isteyeceğiniz kişileri bulursanız eğer, süreçteki her şey daha iyi ve güzel olabilir. Bu süreçte size olumlu destek verebilecek kişileri bulun. Mümkünse hislerinizi açabileceğiniz ve endişelerinizi paylaşabileceğiniz, birlikte egzersiz yapabileceğiniz sizinle benzer yaşam tarzına sahip kişiler olmasına çalışın. Bu sayede kendinizi sorgulayarak planınıza sadık kalmanız için size motivasyon sağlayabilir. Yanınızda destek olacak biri yoksa bile, kendi kendinize sorumlu olun. Yediklerinizi ve yaptığınız egzersizleri kayıt altına alın ve periyodik olarak tartılın.

3- Hedefleriniz gerçekçi olsun:

Kilo verme planınızda gerçekçi bir hedef belirlemeyi siz de düşünmüşsünüzdür. Ancak gerçekçi olan nedir, bunu hakikaten biliyor musunuz? En doğru ve gerçekçi hedef uzun vadede haftalık 0,5-1 kg kilo verme yönünde olmalıdır. Önemli değişiklikler yaptığınızda ise ilk başlarda daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin sağlıklı olduğundan emin olmalısınız tabi. Hafta bazında 0,5-1 kg kadar kilo verebilmek için yediğinizden 500-1000 kalori daha fazla yakıyor olmanız gerekir.

Alışkanlıkları değiştirmek kilo verme konusunda anahtar faktördür. Bununla birlikte hedeflerin mantıklı olması gerekmektedir. Yani hedeflerin ulaşılabilir, ölçülebilir ve zamanla sınırlandırılmış olması gerekir.

4- Sağlıklı gıdalar tüketin:

Kilo verme hedefiyle yeni bir düzene geçiş yapmak, alınan toplam kalorinin azaltılmasıyla başlar. Bu durum yiyeceklerden alınan lezzetin ve tatmin olmanın önünde engel değildir. Alınan kalorinin azaltılmasının bir yolu da bitkisel gıdalara geçmektir. Meyve ve sebzeler ile tam tahıl ürünleri gibi. Size gereken vitamin ve mineralleri almanızın yanı sıra, lezzetten de ödün vermemeye çalışın. Kilo vermeye her gün sağlıklı kahvaltınızı yapmak, her gün 4 defa sebzenin hakim olduğu öğünler ve 3 defa da meyve tüketmekle başlar. Bunun yanında sağlıklı yağları tüketmeniz, şekeri kesmeniz ve az yağlı süt ürünlerini almanız gerekir.

5- Aktif olun:

Tükettiğiniz kaloriden daha çok kalori yakmak kilo vermenin ana faktörüdür. 0,5 kg 3.500 kaloriye eşittir ve 0,5 kg verebilmeniz için de 3.500 kaloriyi yakmanız gerekmektedir. Normal beslenme diyetinizden günde 500 kalori kesebilirseniz, haftada 3.500 kalori verebilirsiniz.

Egzersiz yapmadan da kilo verilebilir, ancak egzersiz sayesinde hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Yapacağınız egzersizler, diyetinizle atamadığınız kalorilerinizi yakmanıza ve kilo vermeyi sürekli kılmanıza imkan sağlar. Kaç kalori yakmış olduğunuz egzersizlerin sıklığına, yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak değişir. Yağlarınızdan kurtulmanın en etkili yollarından biri, haftanın beş günü 30 dakika kadar sabit bir egzersiz yapmaktır. Ekstra yapacağınız egzersizler de fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

6- Bakış açınızı değiştirin:

Yalnızca birkaç haftalık veya birkaç aylık sağlıklı beslenme ve egzersizler yapmak yeterli değildir. Bunlar yaşam tarzınız haline gelmelidir. Yaşam tarzınızda değişiklik yapabilmek, yeme alışkanlıklarınıza ve günlük rutininize doğru bir biçimde hatta dürüstçe bakmanızla başlar. Kilo vermede zorluklara göğüs germeyi kabullendikten sonra, önceden başarısız olmanıza neden olan alışkanlıklarınızı düzeltmeye gayret etmelisiniz.

Bazen planlarınızda aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Ancak vazgeçmek yerine aksaklığın ardından gelen güne taze bir başlangıç yapın. Yaşam tarzınızı değiştirmek hayatınızın akışında da değişime gitmek demektir. Bu da oldukça zor ve bir anda gerçekleşmeyecek bir durumdur. Sağlıklı yaşam tarzına bağlı kalarak göreceksiniz ki değecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor