Hızlı kilo vermenin 5 doğal yolu


hızlı kilo vermenin yolları

Hızlı kilo vermenin 5 doğal yolu

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızın bozulmasına yol açabilirsiniz. Son yıllarda oldukça popüler olan şok diyetler, haftada 4-5 kilo vermeyi sağlarken yağlardan kurtulmayı sağlamıyor. Uygulanan bu diyetlerde yalnızca su ve kas kaybı yaşanmaktadır. Şok diyetlerde verilen kiloların daha fazlasıyla geri alınacağı da kesin. Sağlıklı hızlı kilo vermenin yolu, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, kalori bakımından düşük ancak besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi ve düzenli egzersiz yapmaktır. Sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermenin yolları ise şöyle;

1- Hayatınızdan şekeri çıkarın:

Kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük vitamin, mineral ve yağ içeriği bulunmayan gıdaların kilo vermenin önündeki en büyük engel olduğunu bilmelisiniz. Şeker bu gıdaların başında gelmektedir. Günlük olarak tükettiğiniz taze sebze ve meyvelerden aldığınız şeker vücudunuz için yeterlidir. Hazır gıdalar ve içeceklerden alacağınız şeker miktarı sağlıklı beslenmede almanız gereken şekerin 4-5 katını almanıza neden olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda aşırı şeker tüketiminin, doyma hissini sağlayan leptin hormonu direncine neden olduğu, dolayısıyla da şeker tüketildiği sürece geç doymaya ve çabuk acıkmaya neden olmaktadır.


2- Nişastalı besinleri azaltın:

Pirinç, patates, makarna ve ekmek gibi yüksek karbonhidratlı nişastalı gıdalar kilo vermenizi engelliyor olabilir. Nişastalı gıdaların rafine ve doğal olmak üzere iki türü var. Mesela; beyaz pirinç veya beyaz ekmek rafine karbonhidratlardır. Besindeğerleri düşüktür ve kısa süreli tokluk sağlarlar. Rafine edilmemiş doğal ya da kompleks karbonhidratlar kan şekerini daha yavaş yükselttiği gibi çok daha yavaş olarak sindirilirler.


3- Protein ağırlıklı beslenin:

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine balık, yumurta, et ve süt ürünleri gibi protein bakımından zengin besinlerle beslenmek sağlıklı ve hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Protein ağırlıklı beslenme tokluk hissini uzatmakta ve öğünler arasında atıştırmalıklar istemenizi önler. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak enerji olarak yağ depolarının kullanılmasına katkı sağlar.

4- Sağlıklı yağlara önem verin:

Diyetlerde yağ tüketmekten uzaklaşmak doğru bir yaklaşım sayılmaz. Yağları da omega bakımından zengin zeytinyağı, balık yağı, keten tohumu yağı ve ceviz yağını tercih etmelisiniz. Yağ ihtiyacınızı karşılamak için her hafta 2-3 defa balık tüketebilir, hergün 2-3 ceviz, 10-15 fındık ya da badem tüketebilirsiniz.

5- Egzersiz yapın:

Kalori alımını gerektiği kadar azaltamadıysanız, kalori alımınız azaldıkça kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız yaşamınızı hareketlendirerek bunu dengeleyebilirsiniz. Egzersizler yalnızca yağ yakmak için değil, kasların gelişmesi ve güçlenmesinin yanı sıra, vücudunuza şekil vermek için de gereklidir. Diyet yaparken hangi bölgeniz daha fazla yağlıysa o bölgedeki kasları çalıştıracak egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizlere yavaşça başlamalı ve zihninizi hazırlamalısınız. Yaptığınız yürüyüşleri her hafta bir miktar daha arttırarak egzersizlerinizi geliştirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor