Kendinizi daha iyi hissetmenin 6 yolu

iyi hissetmek

Kendinizi daha iyi hissetmenin 6 etkili yolu: İnsanoğlunun kendini iyileştirme gücü içinde vardır. Stres ve olumsuzluk vücudumuzda pek çok hastalığın başlamasını sağlıyor. Hatta bu hastalıklar kanser de olabiliyor. Öteki yandan, olumlu düşünce ve kendine inanç sayesinde kanser iyileşebiliyor bile. Bu nedenle fiziksel sağlığımıza baktığımız kadar psikolojik sağlımıza da dikkat etmeli, kendimizle barışık olmalıyız. İşte, kendinizi daha iyi hissetmenin 6 yolu;

Vücudunuzu dinleyin

Gün içinde yaptığınız rutin işlerde sizi neyin mutlu ettiğini veya mutsuz ettiğini anlamaya çalışın. Bu nedenle yaptığınız işlerden önce hissettiklerinizi not edin. Yaklaşık 2-3 gün sonra yazdıklarınızı okuyun. Sabah kahvenizi yudumlarken, gazete okurken daha enerjikseniz veya mutfağı toplarken enerjiniz düşüyorsa ona göre hareket edin ve gününüzü programlayın. Böylece, daha mutlu olacağınız aktiviteler ortaya çıkacaktır.

Huzursuz olmayın, düşünmeyin

Olumsuz ruh halleri ve stres günlük hayatımızda sıklıkla yaşanılan sorunlardır. Bunlar rutindir. Bu nedenle duygularınız kontrol etmeye çalışmak sizi çok daha fazla mutsuz edecektir. Kendinizi kontrol etmek yerine, bunlar gayet doğal deyip, kendinizi meşgul edecek aktiviteler yaratın. Kitap okuyun, film seyredin veya meditasyon yapın. Nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri veya gözde canlandırma teknikleri sizin çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Nefes egzersizi ve gevşeme bir uzmandan yardım alıp, profesyonel yapılabilir. Gözde canlandırma yapmak için, rahat bir koltuğa oturun veya uzanın gözünüzde sizi mutlu eden bir tablo yaratın ve konsantre olun.

Neyi kontrol edebileceğinizi bulun

Hayatta kontrol edemeyeceğimiz olaylar vardır. Hastalanmak veya yaralanmak bunlardan bazılarıdır. Kontrol edemeyeceğimiz olaylar bizi zavallı ve yardıma muhtaç hissettirebilir. Bu nedenle kontrol edebileceğimiz olaylar bizim çok daha iyi hissetmemizi sağlar. Kendinize hedefler belirleyin ve bu hedefleri yerine getirmeye çalışın. Örn. sabahları 30 dakika kadar yürümek, günde 3 öğün meyve yemek, meditasyon yapmak gibi, hedefleri uyguladığınızda hayatınızın kontrolünün size geçtiğini anlarsınız ve daha mutlu hissedersiniz.

Kendinizi pozitif mesajlarla besleyin

Kendinizi pozitif mesajlar ve olaylarla beslerseniz, beyniniz ve vücudunuz çok daha hızlı iyileşir. Bu nedenle, mutluluk veren kitaplar, romantik komediler izleyin, sizi güldüren arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirin.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli yapılan egzersizler, bedeni sağlıklı ve zihni güçlü kılar. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersiz yapan kişilerin, iyileşmeleri hızlanır. Bağışıklık sistemi egzersizlerle birlikte harekete geçerek, güçlenir. Sağlıklı olmak için uzmanlar günde 1000 adım atılması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, hemen egzersizlere başlayın.

Sağlıklı uyku uyuyun

Uyku sayesinde vücudumuzda bağışıklık sistemimiz çok daha iyi çalışır ve enerji depolar. Sağlıklı uyku günde yaklaşık 7-8 saat olmalıdır. Gece aynı saatte yatmak, odanızda televizyon, radyo bulundurmamak, ağır yemek yememek, fazla alkol almamak sağlıklı uyku için gereklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply