Kemik erimesi (Osteoporoz) tedavisi ve kullanılan ilaçlar

kemik erimesi ilaçlar

tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat, sadece ilaç değil, yenilen yemekler ve sporda kemik erimesini yavaşlatmaktadır. Osteoporozun engellenmesi için yaşam tarzında uygulanan birkaç değişiklik yeterlidir. Ayrıca, bu konuda bilgili olmak ve ona göre davranmak gerekmektedir. İşte, kemik erimesinde kullanılan ilaçlar ve tedavi ;

Kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisi için yapılması gerekenler

Günlük düzenli yapılan spor kemiklerin sağlamlaşması için çok önemlidir. Hafif ağırlık kaldırmak, yürüyüş yapmak, yüzmek kemik erimesinde en etkili olan sporlardır.

Vücut şekli ve duruşu düzgün olmalıdır. Gerekirse korse kullanarak duruş düzenlenmelidir,

Yeterli beslenme yapılmalıdır,

Kalsiyum ve D vitamini yeterli alınmalıdır,

Gerekirse ilaç tedavisi uygulanmalıdır, ağrı ve kırıklar mutlaka tedavi edilmelidir.

Kalsiyum

Kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlayan bir mineraldir. Kalsiyum aynı zamanda vücutta en fazla bulunan mineraldir. %90’ı kemiklerde bulunan kalsiyum, günlük yaklaşık olarak 1000 mg. kadar ihtiyaçtadır. Hamilelikte 1.500 mg. kadar kullanılmalıdır. Doktorun verdiği doz kadar kullanılmalıdır çünkü fazlası ciddi manada hasar verebilir.

D vitamini

D vitamini kalsiyumun kana karışmasını sağlar. Aynı zamanda böbreklerden kalsiyum atılmasının önüne geçer ve kemiklere kalsiyum yerleşmesinin sağlar. Günde yaklaşık 400-800 ünite kadar D vitamini alınmalıdır. Günde 15 dakika kadar güneşlenmek bu oranı yakalamaktadır.

Hormon replasman tedavisi

Menopoza giren kadınlarda menopozun yarattığı ateş basması gibi şikayetlerden kurtulmak için hormon tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalarda kemik erimesi de gerilemektedir. Fakat, doktorlar kemik erimesi için hormon tedavisi uygulamamaktadır.

Bifosfonatlar

Haftada 1 veya günde 1 defa ağızdan alınan tabletlerdir. Bu tabletler ile, kemik erimesinin önüne geçilir. Özellikle kalça, omurga kemiklerinde en etkili ilaçlardır.

Paratiroid hormon

İleri derecede kemik erimesi olan hastalarda etkilidir. Omurga ve omurga harici kemiklerde erimeyi engellemektedir.

Kalsitonin

Kemik erimesini yavaşlatır. Ağrıları azaltıcıdır. Omurga kırığı olan hastalarda etkilidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply