Karaciğer yağlanmasını önleyen 7 süper besin

Karaciğer yağlanmasını önleyen 7 süper besin: Karaciğer yağlanması, toplumumuzda her beş kişiden birinde görülmektedir. Yazımızda, uzmanların tavsiye ettiği karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken 7 süper besin ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

1- Soğan, enginar ve sarımsak gibi beyaz sebzeler:

En başta soğan ve sarımsak gelmek üzere, beyaz sebzeler çok önemlidir. İçeriğinde sülfür bulunan bu gıdalar, karaciğer yağlanmasına yol açan kimyasalların karaciğer hücrelerinden atılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu sebzelerin yanın da enginar da karaciğer detoksu sağlayan en iyi sebzelerin başında gelmektedir.

2- Yağsız süt ürünleri:

Vücudun ihtiyaç duyduğu proteinin sağlanması için, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekmektedir. Bunu yaparken dikkat edilecek şey fazla tüketmemektir. Ayrıca bu besinleri alırken yağsız olmalarına özen göstermek gerekir.

3- Yaban mersini, mor üzüm ve böğürtlen gibi mor meyveler:

Kırmızı ya da mor renkli meyveler, antioksidan yönünden oldukça zengindirler. Bu meyvelerin tüketilmesi sayesinde karaciğer fonksiyon bozukluklarını gidermek mümkün olmaktadır. Böğürtlen, kiraz, yaban mersini ve mor üzüm gibi meyveleri ara öğünlerde tüketirseniz, karaciğer yağlanmasına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

4- Tam tahıllı gıdalar:

Yulaf ekmeği, çavdarlı ve tam buğdaylı ekmek gibi kompleks karbonhidrat yönünden zengin olan tahıllı gıdalar, hem lif bakımından zengindir hem de her gün tüketilebilmektedir. Bu tam tahıllı gıdaları tüketmeye başlarsanız, karaciğerinize destek verirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken gıdalarınızın tam buğday veya kepekli olmasıdır.

5- Kuru baklagiller:

Kuru baklagiller doymuş yağ oranı bakımından oldukça düşük, bitkisel protein ve lif yönünden de oldukça zengin besinlerdir. Karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinlerin ilk sıralarında gelmektedir. Her hafta 2 defa kuru fasulye, mercimek, nohut ve barbunya gibi kuru baklagilleri tüketirseniz karaciğerinize destek vermiş olursunuz.

6- Kırmızı sebze ve meyveler:

Her biri çok iyi antioksidan olan karpuz, domates, kırmızı biber ve kızılcık gibi kırmızı sebze ve meyveler içeriğinde likopen ve bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Öğünlerde kırmızı sebze ve meyveler tüketilirse karaciğer yağlanmasına karşı antioksidan desteği sağlamış olursunuz.

7- Su ve sağlıklı içecekler:

Karaciğer detoksu yapabilmek için günde 2-1,5 litre kadar su içilmelidir. Su içmenin yanında ayran, şekersiz komposto, doğal maden suyu, kefir ve çorbalar içerek vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı alımına katkıda bulunabilirsiniz. Su haricinde tüketeceğiniz sıvıların doğal ve şeker içermemesine özen gösterin. Aksi durumda karaciğer yağlanması sorununuzu iki katına çıkarırsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 3,75 out of 5)
Loading...

Leave a Reply