Karaciğer kendini yeniler mi?


insan karaciğeri kendini yenilermi

Karaciğer kendini yeniler mi?

İnsan karaciğeri kendini yeniler mi? karaciğer kendini ne kadar sürede yeniler. Karaciğeri diğer organlardan ayıran ve onu benzersiz yapan en önemli özelliği, yaralanma sonrasında karaciğerin kendini yenileme kabiliyetidir. Kendindeki hasarı inanılmaz bir şekilde yenileyebilen karaciğer, tam bütünlükte olmasa bile insanın yaşamasına imkan sağlamaktadır.

Karaciğerin ana dokusunu oluşturan hepatosit hücrelerinin %75 oranında ölü olması bile karaciğer fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine neden olmaz. Bunun anlamı da 300’den fazla fonksiyon gerçekleştiren karaciğerin %25’lik bir parçasıyla bile bu fonksiyonları yerine getirme kapasitesi vardır. Bir kişinin karaciğerinin yarısı alınsa bile kalan kısmı ile karaciğeri yeniden oluşturma imkanı vardır. Konunun uzmanları, kütlesini ciddi çekilde kaybeden bir karaciğerin ne şekilde ve hangi mekanizmalarla kendini yenileyebildiğini henüz açıklayamamışlardır.

Karaciğerin kendini yenileme süresi:


Gerçekleştirilen ameliyat sonrasında karaciğerin kendini yenileyebilmesi için 3-6 aylık bir süreç gerekmektedir. Bazı araştırma sonuçlarına göre çok daha az bir sürede yaklaşık 3 hafta gibi bir sürede de kendini yenileyebilmektedir. Bu çalışmaya göre, karaciğerinin bir parçasını veren kişinin ve parçanın nakledildiği kişinin karaciğeri bir aydan daha kısa bir sürede yenilebilmektedir.

Karaciğeri iyileştiren gıdalar ve yapılması gerekenler:


İnsanlar beslenmelerinde tükettikleri gıdalarla karaciğerlerini iyice bozabildiği gibi iyileşmesini de sağlayabilirler. Karaciğerdeki hasar sonrasında yenilenmesini sağlamanın en önemli yolu sağlıklı beslenme şeklidir. Doğru gıdalar seçilerek tüketildiğinde karaciğerde detoksifiye ve yenileme kabiliyetini arttırdığı bilinmektedir.

1- Alkol alışkanlığınız varsa bundan kurtulun. Çünkü alkol karaciğerde metabolize olmakta, karaciğerin yükünü arttırarak yenileme sürecini olumsuz etkilemektedir.

2- Yağlı karaciğer hastalığı riskini arttıran kızartmalar ve kızarmış ürünler, tereyağı, yağlı etler, hamburger gibi besinler, biftek, pastırma, sosis, sucuk ve salam gibi yağlı işlenmiş et mamüllerinin tüketilmemesi önemlidir. Çünkü yağlı besinlerden uzak durarak karaciğerin sağlıklı hücrelerinin yenilenmesi desteklenmektedir.

3- Taze sebze ve meyveler tüketerek karaciğerin yenileme kapasitesi arttırılabilir. Antioksidan yönünden zengin olan lahana, soğan, enginar, roka, pırasa, acı kabak, elma, çilek ve portakal gibi sebze ve meyveler tüketilmelidir.

4- C vitamini bakımından zengin olan limon suyu, vücuttaki zararlı atıkları dışarı atmada karaciğerin destekçisidir. Bir bardak limon suyu karaciğerin kanı arındırıcı özelliğini arttırmaktadır.

5- Probiyotik besinler özellikle yoğurt karaciğeri sağlığı için çok önemlidir. Yoğurtta bulunan canlı bakteriler karaciğerin enzimini arttırmakta ve durumu tersine çevirmeye de katkı sağlamaktadır. Zerdeçal ve sarımsak da karaciğerin dostlarıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor