Depresyona Ne iyi Gelir Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyona Ne iyi Gelir Depresyona İyi Gelen Yiyecekler: Depresyon bugün çağın hastalığı olarak kabul ediliyor. Hayatından memnun olmama, hiçbir şeyden zevk almama, ağlama nöbetleri, uyku sorunları, iştahsızlık veya çok iştahlılık başlıca depresyon bulgularıdır. Depresyon pek çok nedenle oluşabileceği gibi kalıtımsal, çeşitli mineral ve vitamin eksiklikleri, hormonsal değişimler, çevresel nedenlerle de oluşabilir. İşte, depresyona iyi gelen yiyecekler;

Balık ve balık yağı

Balık yağı, omega 3 yağ asidi açısından en zengin yağlardandır. Araştırmalarda her gün 1 gr. kadar balık yağı alan kişilerin, depresyon olmadığı ortaya çıkmıştır. Endişe, uyku sorunları, açıklanmayan üzüntü gibi belirtiler bu kişilerde %50 oranında düşmektedir. Yağ asitleri depresyonu azaltır. Ton balığı, somon balığı omega 3 açısından zengindir. Bu balıklar bu nedenle tüketilmelidir.

Yeşil çay

Yeşil çay kuvvetli bir antioksidandır. Her gün 3-4 fincan yeşil çay içildiğinde depresyona karşı önlem alınmış olur. Yeşil çay içerisinde olan aminoasitler, beynin sakinleşmesine ve rahatlamasına neden olur.

Kakule

Kakule, hem çaylarda hem de baharat olarak kullanılır. Depresyon tedavi edici bitki olarak bilinir. Beyin hücrelerini destekleyen ve tazeleyen bir bitkidir.

Kaju

İçerisinde B vitamini, riboflavin barındıran kaju, beynin neşeli, aktif olmasını sağlar.

Lahana

Folik asit, C vitamini barındıran lahana, stres, kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Stresi azaltır ve depresyona iyi gelir.

Kuşkonmaz

Zihinsel sorunlar için çok faydalı bir sebzedir. Kök kısımları depresyona iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde beyin ve sinirleri dengeler.

Triptofan

Vücutta eksikliği başladığında depresyon eş zamanlı ortaya çıkar. Önemli bir nörotransmiterdir. Yani, serotonin hormonu üretimi için gereklidir. Bu hormon, mutluluk hormonu olarak bilinir. Kümes hayvanları, balık, soya fasulyesi, fındık, fıstık ezmesi, yer fıstığı, susam ve kabak çekirdeği triptofan açısından zengindir.

B vitamini ve folat

B vitamini, depresyonun başlıca tedavisidir. B6 vitamini, serotonin için gereklidir. Folat yani B9 vitamini, B12 vitamini eksikliği olduğunda depresyon hemen başlar. Bu nedenle B vitamini takviyesi ya da zengin yiyecekler yenilmelidir. Fasulye, baklagiller, kümes hayvanları, tam tahıllar, turunçgiller B vitamini doludur.

D vitamini ve mineraller

D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko depresyonu iyileştirmede kullanılır. Yeşil yapraklı sebzeler, balık, badem, tahıllar, güneş ışığı D vitamini ve mineraller açısından zengindir.

E vitamini

E vitamini depresyona iyi gelmektedir. Tahıl ürünleri, süt, kırmızı et, ay çekirdeği, soya, fasulye, ıspanak, brokoli, keten tohumu, fındık, fıstık E vitamini açısından zengindir.

Hint Ginsengi

Antidepresan olarak kabul edilir. Depresyon tedavisinde içerisinde bazı etken maddeler kullanılmaktadır.

Leave a Reply