Karaciğer büyümesi nedir, neden olur?

Karaciğer büyümesi nedir, neden olur?: Karaciğer büyümesi enfeksiyonlar, tümör, parazitler, kalp yetmezliği, toksik maddeler ve kalp hastalıkları gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Hepatit B ve hepatit A, lösemi ve karaciğer kanseri en sık karaciğer büyümesine neden olan durumlardan kabul edilir. Hastalıkta hastanın yaşı, hastalığın nedeni, cinsiyet ve yaş faktörü iyileşme sürecini etkilemektedir. İşte, karaciğer büyümesi nedir, neden olur?;

Karaciğer büyümesi, çok sık rastlanan bir hastalıktır. Genelde bir hastalıktan kaynaklanarak oluşmaktadır. Bazı kişiler karaciğer büyümesi yaşar, fakat bunun farkında bile olmazlar. Karaciğer, vücuda giren zararlı maddelerin ve kimyasalların temizlenmesinde çok önemlidir. Karaciğeriniz hasar aldığında, vücudumuz pek çok fonksiyonunu yerine getiremez hale gelmektedir.

Karaciğer büyümesi neden olur?

• Fazla alkol almak ve şişmanlık,
• Karaciğerde yağların sindirilmesi için öd sıvısı salgılanır. Bu sıvıda olan çeşitli sorunlar karaciğer hasarı yaratır, bu da sıklıkla karaciğer büyümesi yapar,
• Hepatit B,A ve C karaciğerde hasar yaratarak, karaciğerin büyümesine yol açar,
• Karaciğerde oluşan tümör ve kistler karaciğer büyümesi yapar,
• Karaciğerde oluşan siroz karaciğer büyümesi yapar,
• Çok fazla alkol almak ve çok fazla sigara içmek, karaciğerde hasar ve büyümeye neden olur.
• Karaciğerde olan büyüme, hepatit, alkol kullanımı, lösemi, kalp hastalıkları ve diyabet kaynaklı oluşabilir.

Karaciğer büyümesi çok önemli bir sorundur. Çünkü pek çok farklı hastalığa neden olabilir. Bu nedenle, kesinlikle erken teşhis ve tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Karaciğer büyümesi, sürekli bir şişkinlik hissi yaratmaktadır. Karaciğer, olduğundan çok daha fazla büyümüştür. Bazen yavaş bir şekilde büyüme olur, hasta bir şey hissetmez. Hasta karnında rahatsızlık hisseder. Fakat bu belirtileri yaşayan hastalar doktora gitmez. Genellikle karaciğer büyümesi, tesadüfen ve başka hastalıklar için yapılan muayenede ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla, çok alkol alan kişilerde bu belirtiler çok daha fazla hissedilir.

Karaciğer büyümesi tedavisi;

Karaciğer büyümesi teşhisi koyulduktan sonra, hastalığa neden olan hastalığın tedavisi yapılır. Hasta çok fazla alkol tüketiyorsa alkolün bırakılması söylenir. Hepatit ve başka hastalıklar kaynaklıysa ilaçlarla tedavi yapılır. Obezite kaynaklı karaciğer büyümesi varsa hasta zayıflatılmalıdır. Kanser gibi hastalıklardan kaynaklanan bir büyüme varsa, kanser tedavisine başlanması gerekir.

Karaciğer büyümesini engellemek için, dengeli ve sağlıklı yaşamak gerekir. Sigara, alkol ve gereksiz ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Herhangi bir şüphede ve bulguda kesinlikle doktora gitmek gereklidir. Karaciğer büyümesi, kesinlikle tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde, karaciğer fonksiyonlarını kaybederek hayati risk meydana getirecektir.

Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer hastalıklarına bakan bölüm iç hastalıkları yani diğer adıyla “dahiliye” bölümüdür.

Karaciğer nedir ne işe yarar, Karaciğerin görevleri nelerdir?

Kaynak: Bu yazı, karaciger.gen.tr/karaciger-buyumesi-nedir.html kaynak alınarak özgün olarak hazırlanmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply