Kanser Fobisi İle Başa Çıkmanın 7 Yolu


kanser fobisi

ile başa çıkmanın 7 yolu; çağımızın en tehlikeli hastalığı kabul ediliyor. Daha henüz tam olarak kanserin bir tedavisi bulanamamıştır. Fakat, erken teşhis yapıldığında kanserin tedavisi de yapılabiliyor. Bu durum, hastalığı için bir ilerleme kabul ediliyor. Pek çok insan bu yüzden fobisi yaşıyor. Tıp dilinde olan ismi, karsinofobi olan kanser fobisi depresyonla birlikte devam eden bir hastalıktır.

Karsinofobi, bugün pek çok insanın yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bugün, yediğimiz, içtiğimiz hatta soluduğumuz hava bile kansere neden olabiliyor. Böyle olunca da pek çok insan kansere yakalanacağım korkusu ile hayatını yaşıyor. Genelde, bu tarz fobileri olan kişiler korkuları olan şeyden uzak durarak bunu yenmeye çalışırlar. Fakat, karsinofobi düşüncelerde olduğundan sakınması çok zor bir hastalıktır. Sıklıkla ağrı, acı çekme ve ölümle bağdaştırılan bir hastalık olması kaynaklı olarak hastalar bu korkuları birebir yaşıyorlar.


Bunda yapılan filmlerin, kanser hakkında medya haberlerinin şüphesiz çok ciddi bir rolü var. Bunlar korkuları körüklüyor ve fobi haline gelmesini sağlıyor. Kanser olma endişesi, yoğun anksiyeteye ve farklı bir davranış şekline neden olmaktadır. Sağlığı ile ilgili yoğun endişe yaşayan ve sık doktora giden, tetkik yaptıran ve kanser olmadığına ikna olmayan bir insan grubu var olduğu gibi, kanser ihtimalinden korkarak doktora gitmeyen bir grup insan da vardır. Bazıları kanser olmamak için sağlıklı beslenmeye çalışıp, abartabilir de.

Kanser korkusunu yenmek için yapılacaklar

Korkunuzu söyleyin


yaşadığınızı aile ve arkadaşlarla paylaşmak korkunuzu yenmeye yardımcı olur. Bu nedenle, korkuyu içinizde tutmayın ve bu konuda insanlarla konuşun ve tartışın.

Kanser belirtilerini sürekli takip etmeyin

Hemen hemen hepimiz kanser olabiliriz. İşte, bu nedenle sürekli olarak doktora gidip tetkik yaptırmak veya vücudunuzu sürekli olarak incelemek yanlıştır. Düzenli, periyotlarla doktor kontrolüne gitmek en sağlıklı olandır.

Kanser hakkında doğru bilginiz olsun

Bilmediğimiz her şeyden korkarız. Bu nedenle, kanser hakkında doğru bilgiler edinin. Bu şekilde korkunuzun azaldığını göreceksiniz.

Düzenli sağlık kontrolü yaptırın

Yılda 1-2 defa düzenli olarak sağlık kontrolünden geçin.

Kanseri atlatmış insanlarla konuşun

Kanseri atlatan insanlarla konuşmak ve bilgi almak, kanser korkunuzu yenmenize yardımcıdır.

Sağlıklı yaşam tarzı geliştirin

Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stressiz olmak, insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmak kanseri sizden uzaklaştırır.

Profesyonel destek almak

Kanser olma konusunda olan korkunuz tüm bunlara rağmen azalmıyorsa profesyonel destek alarak bundan kurtulabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor