Kalp Sağlığı İçin Bu 6 Adıma Dikkat

Kalp Sağlığı İçin Bu 6 Adıma Dikkat 1

Kalp sağlığı, bugün bozuk beslenme düzeni ve obezite ile birlikte yeniden gündemde. Uzmanlar, 50 yaşın altında yaşanan kalp rahatsızlıklarının, kişinin ömrünü ciddi bir oranda azaltacağını söylemekte. Yine uzmanlara göre sağlıklı bir kalp için düzenli bir uyku, yemek ve beslenme düzeni gerekmekte. Tabii ki çevresel faktörlerin yanı sıra, genetik faktörleri de unutmamak gerekli.

Özellikle genetik olarak risk grubundaysanız, yaşam tarzınıza daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Şimdi, sağlıklı bir kalp için yapılması gereken altı uygulamayı inceleyelim;

1- Yürüyüş Yapın: Yürüyüş hem maliyetsiz, hem de oldukça zevkli bir aktivitedir. Temiz havada haftanın en az beş günü, 35 dakika ile bir saat arası tempolu bir yürüyüş kalp sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca psikolojik yönden de adeta bir terapi gibidir.

2- Aracınızdan Birkaç Durak Önce İnin: Yürüyüş yapmaya vakit ayıramıyor ya da yürümekten hoşlanmıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, en azından aracınızı belirli bir uzaklığa park edip ya da toplu taşımadan birkaç durak önce inip yürümek de kalp sağlığı için faydalıdır. Kısa da olsa, bu mesafeyi düzenli nefes ve tempoyla tamamlarsanız, kendinizdeki farkı zamanla hissedeceksiniz. Bu sayede hareket kabiliyetinizi artırarak, nefesinizi daha doğru bir şekilde kullanacaksınız.

3- Merdiven Kullanın: İş yerinizde veya apartmanınızda asansör yerine merdiveni tercih etmeniz, hem bedenin şekillenmesi hem de kalp sağlığı için oldukça önem taşır. Asansör, insanları sadece daha fazla hareketsizliğe sürüklüyor. Eğer elinizde ağır eşyalarınız yoksa, uzmanlara göre merdiveni tercih etmelisiniz.

4- Yüzmeyi Tercih Edin: Uzmanlar, futbol gibi rekabetçi sporların da kalp dostu olmadığını belirtiyor. Bu tür sporlar yerine, vücuttaki tüm kasları çalıştıran yüzme gibi sporların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

5- Hareket Hayat Kurtarır: Hareket etmeyi unutmayın. Bu hareketler kalbin performansını artırıp, sizi zayıf ve zinde tutuyor. Ayrıca spor ve hareket esnasında oluşan göğüs ağrıları, insanlar için bir uyarı niteliği taşımaktadır. Eğer böyle bir ağrı hissedip, bir kardiyoloğa gittiğiniz takdirde incelemeye alınıp, varsa sorununuzdan erken bir teşhisle kurtulmuş olacaksınız.

6- Kalp Dostu Besinler: Uzmanlar, içinde meyve, sebze ve baklagiller bulunan bir beslenme tarzını öneriyor. Burada karşımıza Akdeniz Mutfağı çıkıyor. Kalbe yararı bilinen ve dünyada da tercih edilen zeytinyağını da içeren bu mutfak denenmeli ve beslenme düzenine dahil edilmeli.

Kaynak: Bu yazı, ntv.com.tr/galeri/saglik/saglikli-kalbin-sirri-bu-6-adimda,6OAtpbq4F0W1G3uDpTAGPw/ZLGadKJAY0mREMmnzEu_HA kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. Mehmet AKIN 2 Aralık 2017

Leave a Reply