Kadınların mutlaka Bilmesi Gereken 4 Yumurtalık Kanseri Belirtisi

Yumurtalık, tıp dilindeki adı ile over, kadın üreme organlarından biridir. Kadın üreme sistemi, fallop tüpleri, yumurtalıklar, rahim hattı, rahim kası, serviks ve vajinadan oluşur.

Yumurtalık, kadının üreme hücresi olan yumurtaların üretildiği organdır. Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir ve kasıkta yer alırlar. Yumurtalıklar ayrıca kadın cinsiyet hormonu olan östrojen ve progesteronun da üretildiği organlardır.

Yumurtalık kanseri, dünyada en sık görülen kanser tiplerindendir. En yaygın görülen şekli epitelyal over kanseridir. Epitelyal yüzey katmanı anlamına gelir. Bu kanser türünde, yumurtalığı kaplayan yüzey kanser olur. Yumurtalık kanseri riski yaşla beraber artar. Riski artıran bir diğer önemli faktör de ailede yumurtalık kanseri öyküsünün olmasıdır.

Yumurtalık Kanserinin 4 Belirtisi:

  1. Sürekli Şişkinlik Hali: Kanserli kişiler, kanser hücrelerinin artmaya başladığı dönemlerde, kendilerini normalden çok daha uzun bir süre boyunca şiş hissedebilirler.
  2. Alt Karın ve Pelvik Kaslarında Ağrı: Kadınlar regl dönemlerinde kasık ağrısı yaşarlar. Hatta bu ağrılara dönem dönem bel ve sırt ağrıları, mide bulantıları da eşlik edebilir. Yumurtalık kanseri görülen vakalarda bu ağrılar, adet döneminden sonra da devam eder. Adet döneminiz bittikten sonra sancınız hala devam ediyorsa, mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Özellikle menapoza yaklaşılan dönemlerde bu konuda çok daha hassas olunması gerekmektedir.
  3. İştahsızlık ve Hemen Doyma: Midenizde birden bire küçülme, çok sevdiğiniz yemekleri bile yiyememe gibi bir durumla, zaman zaman karşı karşıya kalmışsınızdır. Eğer üç haftadan daha uzun bir süre bu durum devam ederse, hele bir de bu duruma ciddi kilo kayıpları eşlik etmekteyse, vakit kaybetmeden bir uzman desteği almanızda fayda vardır. Bu durum basit bir mide bağırsak probleminden de kaynaklanıyor olabilir; ama teşhisin hemen konulması çok önemlidir.
  4. Sık Sık İdrara Çıkma: Günlük olarak tükettiğiniz su miktarında bir artış olmamasına rağmen, çok daha sık tuvalete çıkmaya başlamışsanız bir uzmana görünmekte fayda vardır. Bu durum, erken yumurtalık kanseri belirtilerinden biri olabilir.

Tüm bu belirtiler, vücudunuzda yolunda gitmeyen başka şeylerin belirtisi de olabilir. Ancak hiçbiri önemsiz değildir. Mutlaka sebeplerinin araştırılması gerekir. Unutulmamalıdır ki erken tanı, kanser hastalığında hayati önem taşımaktadır.

Bu yazı, mynet.com/her-kadinin-bilmesi-gereken-4-yumurtalik-kanseri-belirtisi-1208376-mykadin kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply