Kadınlarda kanser uyarısı veren 12 olası belirti

kadınlarda kanser uyarısı veren işaretler

Kadınlarda kanser uyarısı veren 12 olası belirti: Kadınlar tarafından görmezden gelinen, uyarı vermesine rağmen dikkate alınmayan kadın kanserlerini ve belirtilerini sizler için derlemeye çalıştık. Kanser, insanların en büyük korkularının başında gelmektedir. Kadın ya da erkek olsun kanserle mücadele etmek, kansere karşı koruma sağlamak gerekmektedir. Yazımızda kadınlarda kanser uyarısı veren 12 işareti sıraladık. İşte, o işaretler;

1- Sebebi belli olmayan kilo kaybı:

Kadınların en büyük sorunlarının başında kilo gelir. Bu amaçla diyetler ve egzersizler yapılır. Kadınlar, kilo verdiklerinde bunu sevinçle karşılasalar da açıklanamayan kilo kaybı olmasa da tiroid habercisi olabilmektedir.

2- Vücutta şişkinlik:

Şişkinlik, günlük yaşam kalitesini düşüren durumlardan biridir. Kadınların genel bir sorunu olsa da, şişkinliğe pelvik ağrı ve karın ağrısı da eklendiyse yumurtalık kanserini işaret ediyor olabilir. Sürekli olarak şişkinlik yaşıyorsanız vakit kaybetmeden hemen bir doktora görünmelisiniz.

3- Memede değişiklik yaşanması:

Kadınlarda meme muayenesi düzenli bir şekilde aylık olarak yaptırılmalıdır. Memede kızarıklık, deride kalınlaşma, meme dokusunda bir haftadan daha uzun süreli şişlik olması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bunların yanında memede akıntı ve görünümünde değişiklik varsa hastalık işareti olabilir. Doktora giderek mamografi, MR, uştrason ya da gerekliyse biyopsi yaptırmanızda yarar vardır.

4- Adet dönemi haricindeki kanamalar:

Kadınlarda menopoz öncesinde yaşanan adet düzensizliklerini görmezden gelme durumu vardır. Bu süreçteki kanamalar kolorektal kanser belirtisi olan gastrointestinal kanamalar olabilmektedir. Ayrıca rahim kanserinin de işareti olabilir.

5- Ciltte değişim:

Cildinizde meydana gelen ani değişiklikler kadınlar tarafından fark edilmeyebilir. Ciltteki renk değişimlerini takip etmeli, derinizde birden bire olan kanamalar da kontrol ettirmenizi gerektirmektedir.

6- Yutmada ve sindirimde güçlük:

Uzun süreli hazımsızlık yemek borusu veya mide kanserini işaret edebilmektedir. Yediğinize ve içtiğinize özen gösterdiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık sorununuz varsa, aynı zamanda yutma güçlüğü de yaşıyorsanız doktora başvurmanız gerekebilir. Çünkü yemek borusu ile ilgili bir sorun veya akciğer kanserinin habercisi olabilir.

7- Dışkıda veya idrarda kan:

İdarda veya dışkıda kan varsa hemoroid zannedip önemsemezlik yapmayın. Dışkınızda şekil bozukluğu ve renk değişikliği varsa doktora giderek, kolonoskopi testi yaptırmanız gerekebilir.

8- Ağızda değişiklik:

Sigara içen biriyseniz ağzınızda meydana gelen değişiklikleri es geçmeyin. Dilinizin üzerinde veya ağzınızın içinde beyaz lekelenmeler varsa ağız kanseri riski ile karşı karşıya olabilirsiniz.

9- Lenf nodlarında değişim:

Koltuk altındaki veya boyun kısmındaki lenf nodlarında oluşan şişlikleri ciddiye alın. Bu durum bir enfeksiyondan kaynaklanmış olabileceği gibi kanser habercisi de olabilir.

10- Ateş:

Kan kanserinin en belirgin ve önemli işaretlerinden biri ateştir. Açıklayamadığınız ateş durumunuz varsa doktora görünmenizde fayda var.

11- Yorgunluk hali:

Kanserin habercilerinden biri de sürekli yorgunluk durumudur. Yorgunluk durumu kolon ve mide kanserinin ya da löseminin habercisi olabilir.

12- Geçmeyen öksürük:

Bazı ilaçlarda yan etki olarak öksürük görülebilmektedir. 3-4 hafta gibi uzun süren öksürük durumu kesinlikle atlanmamalıdır. Sigara içen biriyseniz ve uzun süredir öksürüğünüz varsa kesinlikle doktora görünmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply