Bebeğin suyunun fazla olması (Polihidramniyos)


bebeğin suyunun fazla olması

Bebeğin suyunun fazla olması  (), bebeğin içinde olduğu amniyon sıvısının fazla olmasıdır. Tıp dilinde ismi, polihidramniyos olarak bilinir. Amniyon sıvısının ultrasonda ölçümlenmesi ile ortaya çıkar. Suyun fazla olması ciddi sorunlar yaratabilir. Karında büyümenin fazla olması, gerginlik, anne adayında nefes almada problemler ve rahatsızlık hissedilir.

Amniyon sıvısı nedir?


Amniyon kesesinin içi amniyon suyu ile doludur. Bu sıvı, bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Sıvının miktarı, hamileliğin sonunda yarım litre kadardır. Bu sıvı sürekli emilir ve yeniden yapılır. Amniyon sıvısı, tarafından yutulur ve geriye idrar ile tekrar yapılır. Hamilelerin %7’sinde bu sıvıda anormal artışlar veya azalışlar oluşabilir. Amniyon sıvısında bebeğin akciğerleri ve böbrekleri ana kaynaktır.

Bebeğin suyunun fazla olması, amniyon suyunun 250 mm. büyük olması ile koyulur. Normalde, amniyotik sıvı 16. Haftada 200 ml., 28. Haftada 1000 ml., 36. Haftada 900 ml. ve 40. Haftada 800 ml. kadardır. Bebeğin suyunun fazla olması nedeni ile kesinlikle anne adayı kontrol altına alınmalıdır. Böylce,i erken doğum veya bebek ölümünün önüne geçilebilir.


Bebeğin suyunun fazla olmasının nedenleri nelerdir?

Anne adayında diyabet olması,

Fetüsün yutma bozuklukları,

Sindirim sisteminde olan anormallikler, yemek borusu olmayan fetüs,

Merkezi sinir sistemi anormallikleri, solunum yolu anormallikleri,

Doğumsal kalp hastalıkları, kan uyuşmazlığı,

Enfeksiyonlar, iskelet anormallikleri,

Doğumsal kas hastalıkları,

Fetal anemi, torasik anormallikler,

Sakrokoksigeal teratom, psödohipoaldosteronizm, fetal batter sendromu kaynaklıdır.

Bebeğin suyunun fazla olmasının riskleri

Bebeğin suyunun fazla olmasının başlıca riski, aşırı gerilim kaynaklı su kesesinin açılarak komple boşalmasıdır. Su aniden boşalırsa, plasenta ayrılması veya kordon sarması oluşabilir. Erken doğum, bebek ölümü oluşabilir. Bebek sezaryen ile alınmak zorunda kalabilir. Bebeğin suyunun fazla olması kaynaklı, annede nefes darlığı, bacaklarda ödem oluşabilir.

Bebeğin suyunun fazla olması tedavisi

Bebeğin suyunun fazla olması durumunda bazen, sıvı enjektör ile su çekilebilir. Fakat bu tarz uygulamada iltihaplanma ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlar anne karnında sıvı azalmasına neden olabilir fakat bu ilaçların 32. Haftadan sonra kullanılması yasaktır.

Amniyodrenaj işlemi, anne karnından amniyon sıvısının alınmasına verilen isimdir. Fakat, bu işlem belirli riskleri de beraberinde taşır. Doğumun erken başlaması, rahim zarı iltihabı, bebeğin ölümü, erken su gelmesi başlıca riskleridir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. Kader 2 Haziran 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor