Anne Sütü ve Mucizevi Faydaları Nelerdir?

anne sütü

Anne Sütü ve Mucizevi Faydaları Nelerdir: Anne sütü, bebeklerin beslenmesi için en sağlıklı gıdadır. Hiçbir yiyecek, vitamin anne sütünün yerini tutmamaktadır. Anne sütü bebeği ilk aylarda enfeksiyonlara karşı korur bu nedenle anne sütü ile bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Ek gıdaya başlanacak olan 6 aydan sonra da hatta bebek 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmelidir.

Doğumdan sonraki 6 ay boyunca bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü ile beslenen çocuğa su ve şekerli su verilmez. Anne sütü tek başına bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içinde barındırır. Anne sütü içinde bulunan anti mikrobiyal maddeler, bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Dört aydan önce ek gıdaları çiğneme, tükürük salgısı ve enzimleri olmayan bebek zaten bir şey yiyemez. Bebeğe verilen pirinç unu ve şekerli su, bebeğe tokluk hissi verir ve emmesini zorlaştırır.

Ek gıdaya 6 aydan sonra başlanır. Bir yıl boyunca bebeğe inek sütü verilmez. İnek sütünde olan protein ve mineral bebeğin ihtiyacından çok fazladır. Böbreklere yük olan bu süt, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anne sütü çok zengindir fakat içeriğinde D vitamini ve flor yoktur. Bebeğe ilk aydan sonra bu nedenle D vitamini verilir ve 2 yaşına kadar devam edilir.

Bebekler doğduktan sonra 3-4 gün kendilerine yetecek kadar su ile doğarlar. Bu nedenle anne sütü bollaşıncaya kadar bebeğe dışarıdan su verilmesine gerek yoktur.

Annenin doğumdan sonra ilk gelen sütü kolostrum dünyanın en değerli sütüdür. Bebeği ilk olarak bu süt dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı korur.

Anne sütü sayesinde bebek, solunum yolu, ishal, alerjiye yakalanma riski düşer.

Anne sütü uygun sıcaklıktadır ve ilk 6 ay boyunca bebek başka bir gıdaya ihtiyaç duymaz.

Prematüre doğan bebeklerin annelerinde olan süt çok daha besleyicidir. Bu sayede bebek çok daha iyi beslenmektedir.

Leave a Reply