Kadınlarda kalp hastalığına karşı 8 öneri


kadınlarda kalp hastalığına karşı 8 öneri

Kadınlarda hastalığına karşı 8 öneri: hastalıkları daha çok bir erkek hastalığı olarak düşünülmekte. Pek çok kadın böyle bir yanılgının içinde ve belirtilerinin de farkında değiller. Halbuki kadın ölümlerinin neredeyse yarısı kalp damar hastalıklarına bağlı olmaktadır. Yapılan çalışmalarda kadınların kalp hastalıkları ile ilgili taramaları erkeklere göre daha az yaptırdıkları ve geri plana attıkları tespit edilmiştir.

Kalp damar hastalığı tanısı konulan erkeklerin sayısı kadınlardan daha fazla olsa da, ölüm oranında kadınların sayısı daha fazladır. İşte, kadınlarda kalp hastalığına karşı 8 öneri;

1- Kilo fazlalıklarını atın:


Kilo sorunu ya da obezite problemi kadınlarda sürekli artış göstermektedir. 40 yaşını geçmiş kadınların yarısı obezite sorunu ile uğraşmaktadır. %5-10 kadar bir kilo verme bile kalp sağlığı açısından oldukça önemli.

2- Uykunuzu kaliteli hale getirin ve yeterli uyuyun:


Günde 6 saatten daha az süre uyku uyuyan kadınların kalp hastalığı riski artış göstermektedir. Günlük 7-8 saat uyku uyumak kalp sağlığını koruduğu gibi, aşırı uyku da kalbe zarar vermektedir.

3- Gülmekten çekinmeyin:

Bolca gülmek kadınlarda kalp sağlığına çok iyi gelmektedir. Yaşanan günlük stresten uzaklaşmak kalp üzerindeki negatif baskılanmayı ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden gülmekten çekinmeyin ve mutlu olun.

4- Gevşemek için terapi yapın:

Kalbin dostu olan gevşeme terapileri, depresyon ve kaygı bozukluğu olan kadınlarda önemli bir destek sağlamaktadır. Yoga, plates, hafif yürümeler, sosyal aktiviteler ve daha birçok uygulama stres ve depresyonu önlemekte, kalp hastalığı riskini düşürmektedir.

5- Sigara kullanmayın:

Sigara tiryakisi olan kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığı erkeklere nazaran daha yüksektir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların sigara içmeleri kalp hastalığı riskini önemli ölçüde yükseltmektedir.

6- Düzenli cinsel hayat:

Düzenli bir cinsel hayata sahip kadınlarda yüksek tansiyonun düzelme gösterdiği, kalp hastalığı riskinde de azalma sağladığı bilinmektedir.

7- Menopoz sonrası kontrollere dikkat:

Menopoz sonrasında kalp hastalığına yakalanma riski erkeklerle aynı seviyeye gelmektedir. Menopoz dönemindeki kadınların muayenelerini olmaları ve kalplerinin durumlarını öğrenmeleri gerekmektedir.

8- Düzenli muayeneler yaptırın:

Kalp hastalığı belirtileri kadınlarda daha az kendisini gösterebilir. Ancak yine de kadınların göğüs ağrıları, çarpıntı ve nefes darlığı çekmeleri durumunda doktor kontrolü yaptırmalarında fayda vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor