Kabızlık Nasıl Geçer, Doğal Çözüm Yolları


kabızlık için doğal çözümler

Hangi besinler ve yiyecekler kabızlığa iyi gelir, kabızlık nasıl geçer, kabızlığı doğal yollardan önlemenin yolları nelerdir, işte tüm detaylar. Kabızlığa yol açan nedenler olarak, günümüzdeki beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklar başta olmak üzere az su tüketimi, beslenmede posalı besinlerin az bulundurulması, hareketsiz bir yaşam biçimi sürmek, bağırsaklardaki mukoza sekresyonunu düşüren sebepler, yine bağırsaklardaki zararsız ve zararlı bakterilerdeki denge bozuklukları ve bağırsak hareketlerinin yavaşlaması gibi birçok sebep sıralanabilir.

Gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kabızlığa neden olan en önemli olgu beslenme bozukluklarıdır. Özellikle fast food tarzı posa yönünden fakir bir beslenme varsa kesinlikle değiştirilmesi gereken bir durumdur. Beslenme şeklinin değiştirilmesi ile kabızlık için doğal çözümler ön plana çıkmaktadır.

Kabızlığa iyi gelen sebzeler nelerdir?

Kabızlık sorununu gidermek ve önlemek için posa bakımından çok zengin olan lahana, karnabahar, turp, kabak, fasulye, ıspanak, salatalık, pazı ve pancar gibi sebzeleri tüketmek çok faydalıdır.


Kabızlığa iyi gelen meyveler nelerdir?

Sebzelerde olduğu gibi meyvelerde de posa yönünden zengin içerikli meyveler olan armut, kayısı, erik, elma, üzüm, incir ve ananas tüketilmesi kabızlığa karşı çok önemlidir.

Bol sıvı tüketimi:


Kabızlık için doğal çözümlerin başında gelen ve yapılması gereken en önemli değişikliklerden biri bol sıvı alınmasıdır. Bolca su tüketmekle birlikte posalı sebze ve meyvelerin tüketilmesi çoğunlukla kabızlığın çözümünde başı çekmektedir. Bağırsak florasındaki bir sorunun giderilmesi için yoğurt suyu tüketilmesi de fayda sağlamaktadır. Uzun süreli antibiyotik kullanımı bağırsak florasındaki dengesizliğin başlıca nedenidir.

Zeytinyağı ve pırasa:

Mukozal bir salgı sorununa bağlı kabızlık varsa, bunun giderilmesi için zeytinyağlı pırasa yemeği çok faydalıdır.

Kabızlık için diğer çözüm yolları:

Hareketsiz bir yaşam bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Düzenli egzersizler yapmak bağırsak hareketlerini düzenleyecek ve kabızlığa iyi gelecektir. Kullanılmakta olan bazı ilaçlar da kabızlık nedenidir. Bunlara örnek vermek gerekirse; tansiyon ilaçları, idrar söktürücüler, alerji ilaçları, antidepresanlar ve demir ilaçları kabızlığın başlıca nedenlerindendir.

Yaşanan kabızlığın her çeşidi doğal yollarla çözüme kavuşturulamamaktadır. Kansızlıkla birlikte yaşanan kabızlık sorunu kesinlikle bir tıbbi yardımla çözülmelidir. Ayrıca karın ağrısı ile başlayan ve süren kabızlık konusunda da dikkat edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor