İşkembenin faydaları nelerdir?

iskembenin-faydalari-nelerdir

İşkembenin faydaları nelerdir: İşkembenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde işkembe pişirilmektedir. Sakatatlar aslında besin değerleri yüksek olan yemeklerdir. Bu nedenle önyargılı davranılmamalıdır. Sığır işkembesi ülkemizde kullanılırken, keçi işkembesi pek çok ülkede pişirilmektedir. İşte, işkembenin faydaları;

 İşkembenin faydaları nelerdir?

Protein açısından zengin olan işkembe, yağ oranı düşük fakat bol lifli kalsiyumlu bir gıdadır. Üstelik bu kadar zengin yapısına rağmen kalorisi düşük bir gıdadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, kalp ve sindirime olan faydaları ile işkembenin faydaları saymakla bitmez.

Bağışıklık sistemi:

İşkembe, fosfor, kalsiyum, çinko mineralleri, B12 vitamini içerir. Bu8 nedenle bağışıklık sistemine destektir. Grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklarda çok kuvvetli bir enfeksiyon engelleyicidir. Hasta olduğunuzda yenilen işkembe çorbası bağışıklığa destek verdiğinden hızlı iyileşmeyi sağlar.  100 gr. kadar içilen işkembe, günlük fosfor ihtiyacının %10’nu, çinkonun %20’sini karşılamaktadır.

Sinir sistemi:

B12 vitamini ihtiyacı bir tabak işkembe ile karşılanabilir. B12, sinir sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. İşkembede bol miktarda B12 vitamini vardır. B12 vitamini ayrıca, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşınmasını sağlar. 100 gr. işkembe günlük B12 vitamininin3/2’sini karşılamaktadır.

Kolesterol:

İşkembenin kolesterolü yükselttiği düşünülür. Fakat işkembe çok tüketilmezse kolesterol yükseltmeyeceği gibi, sağlıklı kolesterol alınır. İşkembe ile kalp sağlığı için gerekli olan D vitamini ve sağlıklı kolesterolün yaklaşık %60 kadarı alınır. Bu yüzden işkembe çorbası tüketilirken, ne kadar tüketildiğiyle ilgili dikkatli olmak gereklidir.

Kalp hastalıkları:

İşkembe bir B12 vitamini kaynağıdır. Sadece sinir sisteminde etkili olmayan B12 vitamini ayrıca, kalp ve damar hastalıklarında da etkilidir. B grubu vitaminler, toksik etkiye sahip olan homosistein üretimini baskılar ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Ayrıca, B12 vitamini eksikliği ile oluşan pernisiyöz anemi ile mücadele açısından işkembe önerilir.

Hücre yenilenmesi:

İşkembe çorbası, hücre yenilenmesinde ve kansere neden olan serbest radikallere karşı etkilidir. İşkembe çorbası içerisinde olan selenyum, çinko ve fosfor sayesinde bunları yaparlar. Selenyum minerali, selenoprotein enzimleri üretimi için lazımdır. Hücreleri serbest radikallere karşı korur ve tiroid ve kas fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar. 100gr. kadar işkembe çorbası, 14 mg. selenyum içerir. Bu oran günlük selenyum ihtiyacının %25 kadarıdır.

Metabolizma:

İşkembenin içerisinde kolin vardır. Kolin, beyin fonksiyonları ve hücre yenilenmesinde çok önemlidir. 100 gr. kadar işkembede günlük ihtiyacınızın yarısı kadar kolin vardır. Sinir sisteminin dengeli çalışması, metabolizmayı hızlandırır, karaciğer yağlanmasının önüne geçer. İşkembenin içerisinde bulunan glutamin, probiyotikler ve jelatin sayesinde sindirim sistemi dengelenir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,75 out of 5)
Loading...

Leave a Reply