İnositol Nedir Faydaları Nelerdir Ne kadar alınır?


İnositol nedir, faydaları neler, günde ne kadar alınmalı

İnositol Nedir Faydaları Nelerdir Ne kadar alınır: Hücresel anlamda sağlıklı olabilmek için inositol vitamini çok önemlidir. İnsanların göz merceklerinde ve kalbinde bir miktar bulunan inositol vitamininin, ekstra olarak alındığı taktirde saç dökülmesini azalttığı ile ilgili araştırma sonuçları bulunmaktadır.

İnositol vitamininin faydaları

  • Özellikle hücre zarlarının sağlığı bakımından gerekli olan inositol, beyin, gözler, kemik iliği ve bağırsaklarda yer alan özelleşmiş hücrelerde gerekli olan bir vitamindir.
  • Saçların uzaması ve saç sağlığı bakımından ihtiyaç duyulan bir vitamindir.
  • Memede kitle oluşmasını engellemekte ve östrojen düzeyini kontrol etmeye yaramaktadır.
  • Kanda bulunan kötü kolesterol düzeyinin azalmasında görev almaktadır.

İnositol eksikliği

İnositol vitaminin eksikliği durumunda saçlarda dökülme, egzama, gözlerde anormal durumlar, kabızlık ve yüksek kolesterol sorunları görülebilmektedir.

İnositol günde ne kadar alınabilir?

Günde ne kadar alınabileceği ile ilgili tam bir veri bulunmamakla birlikte, günlük olarak 10 – 500 mg kadar alınabileceği belirtilmektedir.


İnositol vitamininin fazla alınması:

Fazla miktarda inositol alımında herhangi bir toksisite yani zehirlenme görülmemiştir. Ancak aşırı miktarda alınması halinde ishal vakaları görülebilmektedir.


İnositol en iyi etkiyi ne şekilde sağlar?

İnositol vitamini ile birlikte kolin de aynı miktarlarda alınmalı. B, C ve E vitaminleri ve linoleik asitle birlikte alındığında en etkili sonucu vermektedir.

İnositol daha çok ne zaman gereklidir?

İnositol vitamini, özellikle uzun süreli antibiyotik kullanımı ve çok fazla kahve tüketilmesi durumunda gerekli olmaktadır. İnositol’ün düşmanı kahvedir ve kahve inositolü yok etmektedir.

İnositol vitamini hangi besinlerde bulunur?

İnositol vitamini, bitkisel ve hayvansal  besin kaynaklarından alınabilmektedir. Bitkisel formu fitik asit olarak bulunmaktadır, ancak fitik asit minerallere bağlanarak emilimlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

İnositol vitamini vücutta üretilebilmektedir. Daha çok buğday tohumu, karaciğer, muz, yulaf, kuru üzüm, kahverengi pirinç, sebzeler ve kuru yemişlerde bulunmaktadır.

İnositol vitamini alımının yeterli düzeyde olması, hücre sağlığı açısından önemli olduğu kadar yaşam kalitesinin arttırılabilmesi açısından da oldukça önemlidir. Özellikle belli yaşa gelmiş olan kadınların meme sorunlarının giderilmesinde etkin bir rol üstlenmektedir. Beslenme programınızda inositol içeren besinleri tüketerek genel sağlık kalitenizi yükseltebilir, ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını erkenden bertaraf edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor