İkiz gebelik olması için ne yapmak gerekir


ikiz gebelik şansı

İkiz gebelik, hemen hemen bebek sahibi olmak isteyen herkesin hayalinde vardır. Bir anda iki bebek sahibi olmak ve onları beraber büyütmek fikri hepimizin hoşuna gider. Bazı çiftler, doktorlarına istediklerini söylerler. İkiz gebelik şansını arttıran doğal bir yöntem ve uygulama yoktur. İşte, ancak yinede  ikiz gebelik şansını artıran etkenler olabilir, peki İkiz gebelik olması için ne yapmak gerekir işte detaylar ;

İkiz gebelik şansınızı doğrudan ve normal yollardan arttırma şansınız yoktur. Bunun için kullanacağınız bir yemek yeme, ilaç ve davranış yoktur. Aile içinde birinci derece yakınlarınızda ikiz ve çoğul gebelik yoksa şansınız azdır. Genetik yapıda ikiz ve çoğul gebelik yoksa bunun için tüp bebek, aşılama gibi yöntemlere başvurmak gerekir. Belirli yumurtlama tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar, çoğul gebelik şansını arttırır. Bunlar, klomifen sitrat ve gonadotropindir.


İkiz gebelik şansını arttıran etmenler nelerdir?

İkiz gebelik olma olasılığı bazı ırklarda çok yüksektir. Örn. Nijerya’da çok fazla, Japonya’da çok düşüktür.


Anne yaşının 35 üzeri olduğu durumlarda ikiz gebelik şansı hızla artar,

Annenin 1. Derece yakınında ikiz veya çoğul gebelik varsa, ikiz gebelik şansı artar,

Babanın birinci derece yakınında ikiz gebelik olması hiçbir şeyi değiştirmez,

Uzun boylu ve kilolu kadınlar ikiz bebek açısından daha şanslıdır,

Çok fazla gün ışığı alan ülkelerde yaşayanlarda,

Klomifen sitrat ve gonadotropin kullananlarda ikiz bebek şansı artar,

Tüp bebek tedavisinde ve aşılama tedavilerinde ikiz bebek şansı vardır. Fakat, doktorlar siz ikiz istiyorsunuz diye iki ya da 3 embriyo ile sizin gebe kalmanıza yardımcı olmaz. Çünkü, çoğul gebeliklerde düşük riski çok fazladır. Ayrıca ülkemizde tüp bebek yönteminde 1 embriyo anne karnına yerleştirilmektedir. Bu kanunen uygulanır.

Tek yumurta ikizleri (Monozigotik ikizler)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor