Kasık ağrısı Neden Olur, Kasık Ağrısı tedavisi


kasık ağrısı

Kasık ağrısı Neden Olur, Kasık Ağrısı tedavisi: Yumurtalıklar, rahim, idrar torbası, tüpler ve bağırsaklara bağlı patolojiler ile alakalı ağrılara kasık ağrısı adı verilmektedir. Kadınlarda en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir.

Kasık ağrısı iki şekilde olabilmektedir. Bunlar; ani başlayan akut kasık ağrısı ve uzun süreli kronik kasık ağrısıdır. Bekar ve genç kızlarla menopoz sonrası kadınlarda çok daha az görülen kasık ağrısı, orta yaşta üreme çağında olan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Kasık ağrısının farklı nedenleri olabildiği gibi, bazı hastalarda nedeni bile belirlenememektedir. Kasık ağrısının başlıca nedenleri olarak;


Yumurtalık, tüpler ve rahim enfeksiyonları

Sistit, idrar yolu enfeksiyonları


Dış gebelik

Endometrit

Endometriozis

Yumurtalık kisti burkulması ve yırtılması

Yumurtlama dönemi ağrısı

Myom

Bağırsak iltihabı, apandisit, irritabl kolon hastalığı

İdrar yollarında ve böbreklerde taş ve kum

İskelet sistemi hastalıkları sayılabilir.

Kasık ağrısı en sık gebelik döneminde görülmektedir. Uzun süreli kronik kasık ağrısının tanılaması ve tedavisi zordur ve genellikle üreme sistemiyle alakalı sorunlara bağlı gelişir. Karında bulunan bazı organlardaki hastalıklar da kronik kasık ağrısına sebep olabilmektedir.

Kasık ağrısı tanılaması:

Kasık ağrısı muayenesi öncelikle vajinal muayene, idrar tahlili ve karın muayenesi şeklindedir ve ağrının nedeni araştırılır. Gerekli görüldüğünde ileri görüntüleme sistemlerinden de faydalanabilmektedir.

Kasık ağrısı tedavisi:

Kasık ağrısı tedavisine ağrının nedeni belirlendikten sonra geçilir ve buna göre şekillendirilir. Enfeksiyon varsa ağız yoluyla antibiyotik alımı yeterli gelirken, myom ve yumurtalık kisti durumları varsa ameliyat da yapılabilmektedir. Kasık ağrısının yalnızca kadın hastalıklarından kaynaklandığı söylenemez, bazı durumlarda üroloji veya genel cerrahi dallarını alakadar eden hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bunların tedavileri de branşlarının uzmanları tarafından yapılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor