Her Gün 10 Bin Adım Yürümenin Faydaları

Her Gün 10 Bin Adım Yürümenin Faydaları: Günde kaç adım atmalıyız, sağlık için ne kadar yürümeliyiz, yürümenin insan sağlığına faydaları ve daha  detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin. Teknolojinin gelişmesi insanoğluna sonsuz imkanlar sundu. Ama bir taraftan da gitgide hareketsizleştik. Eskiden dışarı çıkıp satın almamız gereken bir ürün, şimdi tek telefonla hatta web uygulaması sayesinde ayağımıza kadar geliyor. Market alışverişini bile uygulamalar aracılığıyla yapar olduk. İmkanlarımız arttıkça kendimizi daha hareketsiz bir yaşantıya mahkum ettik.

Bilinen bir gerçek var. Acı bir gerçek. Hareketsiz bir yaşam tarzı sebebiyle her yıl 5 milyon kişi hayatını kaybediyor. Üstelik her gün attığımız adımların sayısını biraz daha artırarak, bunu engelleyebilmek bizim elimizde. Sporu ve egzersizi sevmeyen bir insan olabilirsiniz. Ama günlük adım sayınızı 10 bine çıkardığınız taktirde, vücudunuzda gerçekleşen olumlu değişikliklere inanamayacaksınız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Her gün atacağınız 10 bin adımın, bağışıklık sisteminiz üzerinde sağladığı faydalar inanılmazdır. Yürüyüş esnasında hızlanan kan akışı sayesinde bağışıklık hücreleri vücudun her yerine dağılır. Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi hastalıklara karşı korur ve vücuttaki kronik ağrıları giderir.

Kalp Damar Sağlığını Korur: Günlük 10 bin adım atıldığında, damar sağlığını koruyan HDL adı verilen iyi kolesterol yükselir. Trigliserit adı verilen, kandaki yağ oranı azalır. Yürüyüş damar sertliğini önler, kolesterolü, tansiyonu ve şekeri dengeler. Bu sayede kalp krizi riski de önlenmiş olur.

Diyabeti Geciktirir: Düzenli olarak her gün atılan 10 bin adım, insulin direncinin kırılmasını sağlar. Bu da kan şekerini düzene sokar. Bu durum özellikle genetik olarak, diyabet hastalığı tehlikesi altında olan kişilerde, bu hastalığın oluşmasını geciktirir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Çok sıkı bir diyet programında olabilirsiniz, ancak hayatınıza spor ve hareketi dahil ederek kalıcı bir şekilde zayıflamak mümkündür. Diyetinizi spor ile desteklediğinizde hem vücudunuzdaki kas kütlesini artırır ve sıkılaşır hem de fazladan kalori yakarsınız.

Kansere Karşı Korur: Her gün atılan 10 bin adım, vücudu kansere karşı korur. Mesela bağırsak hareketlerinizi düzenler, kilo verdirken östrojen hormonunuz düzene girer, bu da pek çok kanser türüne karşı koruma sağlar.

Osteoporozdan Korur: Osteoporoz yani kemik erimesi, menapoz sonrasında kadınların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Oysa düzenli atılan 10 bin adım, kasları güçlendirir ve kemiklere fazla yük binmesini engeller. Kemik yapısını da kuvvetlendirir ve kemik erimesine karşı vücudu korur.

Depresyonun En İyi İlaçlarındandır: Günlük 10 bin adım, beyinde salgılanan mutluluk hormonları olan endorfin ve seratoninin salgılanmasını artırır. Üstelik tüm depresyon ilaçlarının da amacı bu beyin salgılarını artırmaktır. Yani düzenli egzersizle depresyondan kurtulabilirsiniz. Ayrıca egzersiz konsantrasyon ve dikkati de artırır.

Uyku Problemlerini Ortadan Kaldırır: Günde 10 bin adım, vücudun yeteri kadar yorulmasını sağlar ve bu da uykuya geçişi hızlandırır. Normal bir saatte uykuya geçen beden, ertesi gün dinç ve dinlenmiş bir şekilde ve normal bir saatte uyanır.

Cinsel İsteği Artırır: Günde 10 bin adım, vücudun enerji seviyesini yükseltir. Damarları genişleterek kan akışını hızlandırır. Bu da cinsel isteği artırır.

Alzheimer Riskini Düşürür: Her gün atılan 10 bin adım, beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Düzenli spor yapmak, beyindeki algılama seviyesini hızlandırır ve sinir hücreleri arasındaki bağlantı kaybını önler.

Kaynak: Bu yazı, ntv.com.tr/galeri/saglik/gunde-10-bin-adimin-10-onemli-faydasi,lMfXjv3yq0Ot-MGixlcfMQ/-A4JyreWNk6LlgcP7BsUMg kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply