Hamilelikte stres bebeği etkilermi

hamilelikte stres ve depresyon

Gebelikte , üzüntü, sıkıntı gibi durumlar bebeğe zarar verir mi? anne adayları boyunca bazı sıkıntılı dönemlere, acıya veya depresyona maruz kalabilir. Bu stresli olan durumların anne karnında bebeği etkilediği bilinmektedir. Çünkü, stres kaynaklı olarak salgı yapan stres hormonları kan yolu ile bebeğe de geçmektedir. İşte, hamilelikte stresin bebeğe etkileri;

Annede oluşan stres ve üzüntü bebeği nasıl etkiler?

Yapılan araştırmalarda anne adayının döneminde stres yaşamasının bebek üzerinde çok fazla etkisi olduğu anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalarda gebelik döneminde büyük travmalar ve stres ve psikolojik sorunlar yaşayan gebelerin çocukları ergenlik döneminde şizofreni, depresyon gibi ciddi psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

Düşük riskinde artış olması,

Erken doğum riskinin artması,

Doğum ağırlığının düşük olması,

Bebeğin zihinsel fonksiyonlarında azalma,

Bebekte dikkat eksikliği,

Hiperaktivite, duygusal problemler, bebekte sinirlilik olarak sayılabilir.

Hamilelikte stresi ve riskleri azaltmak için yapılacaklar

Gebelik döneminde yaşadığınız sorunlar sizde strese dönüyorsa bunu bir psikiyatr ile paylaşın ve sorunun çözümünü bulmaya çalışın.

Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın. Düzenli yapılan egzersizlerin ve fiziksel aktivitenin ruhsal durumu toparlayacağını unutmayın,

Düzenli uyuyun, uyku stresin oluşmasını önlemektedir. Düzenli uyku için her akşam aynı saatte yatın ve sabah erken kalkın. Uyku uyuyacağınız odanın iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin. Yatmaya 1-2 saat kala bir şeyler yemeyin.

Gebelikte bir diğer stres durumu doğum ve gebeliğin süreci hakkında bilgi sahibi olmamaktır. Bu nedenle, doktorunuzdan ve hamile eğitim merkezlerinden, kitaplardan, internetten mümkün olduğunca bilgi alın. Bilgisizlik korku ve endişeyi arttırır bu nedenle bilgilenin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply