Hamile Kalmayı Engelleyen 9 Olası Neden!

Hamile Kalmayı Engelleyen 9 Olası Neden: Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerden bazıları ne yazık ki gebe kalamıyor. Gebe kalamamanın yüzlerce nedeni olabilir. Bunun için, çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde, bir kadın doğum uzmanına başvurmak gereklidir. Gebe kalamama, aslında hem kadında hem de erkekte bir sorun olduğunu gösterir. Neden gebe kalamadığınızı anlamak, aslında sorunun çözümünü de beraberinde getirmektedir. İşte, gebeliği engelleyen 9 önemli neden;

Hormonlarda sorun olması:

Yumurtanın gelişmesini ve çatlamasını sağlayan hormonda eksiklik veya fazlalık olması,

Yumurta oluşumu ve gelişiminde olan sorunlar, düzenli adet olunsa bile yumurta gelişimi sorunlu olanlar,

PCOS gibi yumurta gelişiminde aksaklıklara neden olan hormon hastalığı taşıyanlar,

Hormonlarda sıkıntı yaratan fazla kilo alımı, zayıflama, stres, bilinçsiz spor yapma ve erken menopoz gibi sorunlar çeşitli hormonal sorunlardır ve gebeliğe engeldir.

Rahim ve tüplerde sorunlar:

Tüp kanallarında cerrahi işlemler görmek, iltihap oluşması, apandisit ve bağırsak operasyonları, cinsellikle bulaşan klamidya gibi bakteriler kapılması vs.

Rahimde ve yumurtalıklarda oluşan kistler, yumurtalıkların yer değişmesi sorunları gebeliğin oluşmasına engeldir. Özellikle miyomlar, gebeliğin rahimde tutulmasına engeldir.

Rahim zarının, rahim dışında büyümesi (Endometriozis) gebe kalamama sorunları arasında en önemli olan maddedir.

Rahimde doğuştan olan anormallikler. Çift rahim, rahimde perde olması ve rahim gelişiminin yetersiz olması hiç rahim olmaması vs.

Metabolik hastalıklar:

Şeker hastalığı, bağışıklık sistemini düşüren hasatalıklar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, pıhtılaşma sorunları, tiroid hastalıkları gebe kalmayı engelleyen ciddi hastalıklardır. Gebe kalınsa bile bu hastalıkları taşıyan anne adayı düşük ve erken doğum yapabilir. Bu nedenle bu tarz kronik hastalığı olan kişilerin gebelik öncesi mutlaka doktora danışimalıdır.

Kadın yaşının ileri olması:

Kadınlar doğumları ile birlikte, hayatları boyunca kullanacakları yumurtalarla doğarlar. Buna kadının yumurta rezervi denilir. Bu rezerv, 35-40 yaşından sonra azalmaya veya kalitesini bozmaya başlar. Bu nedenle, 35 yaş altında olan kadınlarda 1 yıl içinde hamilelik olmazsa, 35 yaş sonrasında 6 ay içinde hamilelik olmazsa, 40 yaşında hiç beklemeden kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Erkeklerde sperm kalitesinde bozulma veya sperm olmaması:

Erkeklerde sperm kalitesinde olan bozulma, sertleşme sorunları ve bazı hastalıklar başlıca erkek kısırlığını oluşturur. Testis damarlarında oluşan genişlemeyle, testislerin çok ısınmasına neden olan varikosel hastalığı erkek kısırlığının başlıca nedenidir. Varikosel, sperm hücresinin ısınması ile kalitesini bozmasıdır. Kasık fırıkları, çocuklukta inmemiş testis olması sperm kalitesini bozabilir. Bazı erkeklerdeyse hiç sperm yoktur. Bu durum kısırlık nedeni ile yapılan tetkikler ile ortaya çıkar. Tüm bu sorunların tedavisi vardır.

Alkol ve sigara:

Alkol ve sigara, hem kadında hem de erkekte kısırlık yaratır. Kadınlarda hücre yıkımı yapar ve erken menopoza neden olur. Bebeğin erken doğmasına, düşüğe ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olur. Erkeklerde, sperm sayısında azalma ve iktidarsızlık yaratır. Alkol ve sigarayı bırakmak, gebe kalmayı kolaylaştırır. Eğer planlı bir gebelik yaşayacaksanız, 1 yıl önceden sigara ve alkolün bırakılması önerilir.

Aşırı zayıf veya şişman olmak:

Aşırı zayıf ve şişman olmak kadınlarda adet düzenini bozar. Erkeklerde sperm sayısını düşürür. Bu nedenle, için ideal kilonuza mutlaka inmelisiniz.

Kanser ilaçları:

Kemoterapi, radyoterapi ilaçları erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini bozar. Kadınlarda menopoza neden olur. Bu nedenle, kanser tedavisi öncesi sperm ve yumurta dondurma işlemi doktorunuz tarafından size önerilecektir.

Vajinal kuruluk:

Kadınların bir kısmında erken yaşlarda da vajinal kuruluk yaşanır. Bu tarz durumlarda kadınlar kayganlaştırıcı jeller kullanır. Bu jeller, spermleri öldürebilir veya olumsuz etkileyebilir. Bu durum, gebeliği engelleyici etkidedir. Bu tarz jel ve madde kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza söyleyiniz.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gebeligi-engelleyen-9-onemli-neden/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply