Perine masajı nedir ve nasıl yapılır


perine masajı

Gebelikte doğum yırtıklarını engellemek için perine masajı yapılır. Perine bölgesi vajina ile anüs arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Normal doğumda en fazla yırtığın yaşandığı bölgedir. Çoğu normal doğumda perine yırtığı ya da doğum kesisi bu 2-3 cmlik alanda yapılır. Perine yırtıklarını engellemek için bu bölgeye masaj yapılmaktadır. Perine masajı neye yarar ve nasıl yapılır?

Perine masajı nedir ve nasıl yapılır?


Perine masajı bu bölgeye kayganlaştırıcı bir jel sürülerek 5-10 dakika kadar elle yapılan masajdır. Masaj doğuma kadar yaklaşık 3-4 gün kadar düzenli yapılır. Gebe, kendisi masajı zor yapacağından eşinin yapması istenilir. Masaja, gebeliğin 34. Haftasında başlanılır ve doğuma kadar devam edilir. Hastanın eşi, işaret parmağı ile saat 3-9 arasında salıncak gibi hareket ettirilir ve vajina alt duvarı ile perine esnetilir. Bu arada hafif bir şekilde anüse baskı yapılır. Masaj sırasında hafif ağrı oluşabilir. Doğum sırasında perine masajını doktor ya da ebe bebeğin kolay çıkması için yapmaktadır. Doğum öncesi yapıldığında bebek bir yırtık oluşturmadan rahatça çıkarılır.

Perine masajının faydaları


Perine masajı sayesinde doğumda bu bölgede yırtık oluşmaz.

Doğum öncesi perine masajı uygulanan 50 hastadan 5 tanesinde doğum kesisi yapılmıştır.

İlk doğumunu yapan 234 anne adayında doğum sırasında yırtık tespit edilmemiştir. Özellikle ilk doğumunu yapan anne adaylarında yırtıklar açısından çok faydalı bulunmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor