Gülerken ve hapşırırken tekrarlayan idrar kaçırma neden olur?

Gülerken ve hapşırırken tekrarlayan idrar kaçırma neden olur?: İdrar kaçırma, kadınların en büyük problemlerinden biridir. Kadınlarda sosyal ve hijyenik sorunlara neden olmakta, kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve yaş ilerledikçe daha da önemli bir problem olan bir hastalık haline gelmektedir.

Kişideki idrar kaçırma hali sıkışma nedeniyle tuvalete yetişememe durumunda olabildiği gibi, gülme ve hapşırma sırasında karın içi basıncının artış göstermesiyle de olabilmektedir. Her iki idrar kaçırma türü bazen birlikte de olabilmektedir. Yazımızda gülme ve hapşırma ile meydana gelen idrar kaçırmalar ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Çocuk doğurmak idrar kaçırma sebebi;

İdrar kaçırma sorunu, çok fazla ya da zorlu doğum yapan, aşırı kilolu olan, sigara içen, sürekli kabızlık sorunu olan, rahim ameliyatı geçiren ve menopozdaki kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

Sıkışma nedeniyle idrar kaçıran kadınlarda, geceleri ve gündüzleri sıklıkla idrara çıkma ve tuvalete gidemeden bir miktar idrar kaçırma görülür. Asıl sorun, idrara torbasında önlenemeyen ve baskı altına alınamayan kasılmalardır. Bu durumdaki kişiler, günlük yaşantılarında devamlı olarak tuvalet aramakta, mümkün olduğunca tuvalete yakın yerlerde gezer ve uzun süreli seyahatlere çıkmamaya özen gösterirler. Bu yüzden idrar kaçırma sorunu, kadınların birçoğunun hayatını kısıtlamasına yol açar. Dolayısıyla zaman kaybetmeden tedavisinin yapılması gerekmektedir.

İdrar kaçırma konuşurken veya yürürken de olabilmektedir;

Gülme, hapşırma ve öksürme gibi karın içi basıncı yüzünden meydana gelen idrar kaçırmadaki asıl sorun, idrar torbası ya da üretra denilen idrar kanalının aşağıya inmesi ve yer değiştirmesi ile, anatomik yerleşimindeki değişiklik ya da pelvik taban denilen bölgede bulunan kasların zayıflığıdır.

Bu durumdaki hastalar daha çok gülme, hapşırma ya da öksürme sırasında idrar kaçırmaktadır ve ped kullanarak korunmaya çalışmaktadırlar. Hastalık ilerledikçe yürüyüş yaparken veya konuşurken bile idrar kaçırma yaşanabilmektedir. Bu durumdaki hastalarda idrar kaçırma sık değilse, pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi için egzersizlerin yapılması da kafi gelebilmektedir. Egzersizlerin yetmediği hallerde ya da fazlaca idrar kaçırma durumunda cerrahi operasyon yapılabilir.

Tedavide idrar kaçırmanın sebebi bulunarak planlama yapılmalı;

İdrar kaçırma ile ilgili tanılama, hastaların yaşadığı şikayetlerin detaylıca sorgulanması, kimi hastalarda üç günlük idrara çıkma günlüğü tutulması ve ayrıntılı bir muayene ile yapılır. Hastanın tuvaleti varken ya da sıkışık haldeyken gerçekleştirilen muayene sırasında, hasta öksürtülür ve idrar kaçırmanın varlığına bakılır. Sıkışıklık nedeniyle idrar kaçırması olan hastalarda, idrar yolları enfeksiyonunun varlığının değerlendirilmesi yapılmalı ve eğer enfeksiyon varsa tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma sorunu için hangi bölüme veya doktora gidilir?

İdrar kaçırma sorunu için üroloji bölümüne gitmelisiniz.

İdrar kaçırma ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Hamilelikte ve doğumdan sonra idrar kaçırma (idrar tutamama)

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gulme-ve-hapsirma-sirasinda-tekrarlayan-idrar-kacirmaya-dikkat/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply