Grip olan anne bebeği emzirebilir mi?

Grip olan anne bebeği emzirebilir mi? 1

Grip hastalığı taşıyan anne bebeğini emzirebilir mi? Grip anne sütünden bebeğe bulaşır mı? Anne sütü emen bebek grip olur mu?: Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde, bebeğini emzirmekte olan annelerin önemli sorunlarından biri de grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlara maruz kalmalarıdır. Daha çok mevsim geçişlerinde oldukça yaygın olarak görülen soğuk algınlığı, bebeğini emziren annelerin korkulu bir süreç yaşamalarına yol açmaktadır. Emzirirken, yakalandıkları hastalığın bebeklerine geçebilme korkusu yaşarlar. Bunun gibi sorunlar nedeniyle emzirmeye ara vermeleri, bebeklerin gelişimlerinde sorun meydana getirebilmektedir. Ancak, uzman doktorlar annelerin emzirmeye ara vermelerinin hatalı bir davranış olduğunu ve kontrollü olarak emzirmeye devam edebileceklerini belirtmektedirler. Peki, grip olan anne bebeğini emzirebilir mi? İşte, detaylar;

Grip olan anne bebeğini emzirdiğinde bebeğe de bulaşır mı?

Bebeğin emdiği anne sütü, bebekler için doğal bir bağışıklık sağlar. Gripli anneler, bebeklerini emzirmeye kesinlikle ara vermemelidirler. Anne sütünde yer alan grip karşıtı antikorlar sayesinde, annede grip virüsü olsa bile bebeğe geçmesini ve bebeğin hastalanmasını önleyecek kadar etkilidir. Anne sütü, bebeğiniz için tam anlamıyla bir ilaç niteliğindedir ve bebeğinizin hastalıklara yakalanmamasını sağlamaktadır.

Emzirmekte olan anneler, gribe yakalandıklarında ilaç kullanabilirler mi?

Bebek emziren annelerin, gribe yakalanmaları halinde hiçbir şekilde ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Eğer grip enfeksiyonuna yakalandıysanız ve emziriyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalı ve basit tedavi yöntemlerine yönelmelisiniz.

Anne sütünün önemi nedir? Emzirme ve ek besinler hakkında bilgi

Anne sütünün faydaları;

Anne sütü bebeklerin fiziksel, zihinsel ve beyin gelişimlerini pozitif olarak etkiler. Kalp ritminden kansere, kan dolaşımından kemik gelişimine kadar pek çok konuda fayda sağlayan anne sütü, her bakımdan bebeğe büyük yarar sağlar ve gelişimini ikiye katlar. Bebeklerdeki orta kulak iltihaplarında da anne sütünün koruyucu etkisi belirlenmiştir. Bundan dolayı, bebeklerin dünyaya geldikten sonraki ilk altı aylık süreçte yalnızca anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir. Anne sütü gelmeye devam ettiği müddetçe, bebeğin 2-2,5 yaşına dek emzirilebileceğini de belirtelim.

Gripli anneler nasıl emzirmeli?

Gripli anneler, bebeklerini emzirecekleri sırada başta elleri olmak üzere her türlü hijyeni sağlamalı, bebeğe temas eden her bölgelerini steril hale getirmelidirler. Hapşıran, burnu akan, burun tıkanıklığı olan, gözleri yanan ve kırıklığı bulunan anneler bebekleri ile doğrudan nefes temasından sakınmaları gerekir.

Grip sorunu bulunan annelerin, yaşadıkları ortamı havalandırmaları ve taze hava sağlamaları, göğüs uçlarının ve giydikleri kıyafetlerin çok iyi şekilde steril edilmesi önemlidir. Eve gelen misafirden sonra ortam mutlaka havalandırılmalı ve bu şekilde damlacık yolu ile geçen grip enfeksiyonları önlenmelidir.

Emziren annelerin gribe yakalanmamaları için beslenme şekilleri;

Bebeğini emziren annelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinerek, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabilir, bu sayede soğuk algınlığı gibi sorunlardan uzak kalabilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde bolca su içilmeli ve çok iyi istirahat edilmelidir.

Kaynak: Bu yazı, anneleronline.com/grip-olan-anne-bebegini-emzirebilir-mi kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply