Göz morarması (morluğu) neden olur, nasıl geçer?


göz morarması

Göz morarması nedir nasıl geçer, göz morluğu nedenleri nelerdir tedavisi nasıl yapılır işte detaylar. Göz morarması, göz çevresine alınan darbeler ya da ameliyatlar, burun kanamaları, enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlarla oluşabilir. Göz morarması hepimizin hayatında karşılaşacağı bir sorundur. Göz morarmasına en iyi çözüm, buz ile kompres yapmaktır. İşte, göz morarması neden olur ve nasıl geçer?

Göz morarması neden olur?

Göz çevresine darbe alma


Göz morarmasının başlıca nedeni, göz, buruna alınan darbedir. Göz morarması, tek ya da iki gözü birden etkileyebilir. Buruna alınan darbenin nedeni oluşan ödemlerin göz kapaklarında olan gevşek dokularda birikmesi kaynaklıdır.

Yüz gerdirme, çene ve burun ameliyatları, yüzde oluşan tıbbi operasyonlar,


Kafa yaralanmalarında iki göz birden şişebilir.

Alerjik reaksiyonlar, böcek ısırmaları, göz çevresinde oluşan alerjiler, göz çevresinde oluşan ödem, ağız ve diş operasyonları kaynaklı oluşabilir.

Göz morarması nasıl geçer?

Soğuk kompres

Göz morarmasında soğuk kompres yapmak şişmeyi indirir ve bölgede olan damarları daraltır. Ağrı azalır ve iyileşme süreci kısalır. Buz küplerinin bir bezle sarılıp, 20 dakika kadar morarmanın olduğu bölgeye tutulması 1-2 gün uygulanırsa göz morarması geçecektir.

Sıcak uygulama

Göze uygulanan sıcak kompres, göz morarmasından 1-2 gün sonra uygulanmalıdır. Bölgede olan kan akışı sıcak kompres ile artar. Hafif masaj ile birlikte uygulanırsa cilt altında olan kuruyan kan dağılır. Bir bezi, sıcak suya daldırın ve sıkın. Isı azalıncaya kadar gözünüzde tutun.

Haşlanmış yumurta

Yumurtayı haşladıktan sonra, kabuğunu soyup göz çevresinde yuvarlayın. Yumurta soğuyunca tekrar kaynatın ve aynı işlemi uygulayın.

Patates

Gözde morluk ile oluşan şişliği gidermek için patates kullanabilirsiniz. Patatesi halkalar halinde doğrayın ve buzdolabında yarım saat kadar bekletin. 1 saat kadar gözünüzde tutun.  Patates suyunu sıkıp, bölgeye sürebilir, çay da kullanabilirsiniz.

Güvercin ağacı suyu

Güvercin ağacı solüsyonu, ciltte iyileştirici etkiye sahiptir. Pamuğu bu suya batırıp, göz morarması olan bölgeye 10 dakika kadar tutmak gerekmektedir. Günde 2-3 defa uygulanabilir.

Arnika

Kan dolaşımını arttıran, şişme ve iltihaplara iyi gelen bir ilaçtır. Göz morarmasına iyi gelir. Krem, yağ ya da merhem şeklinde satılır. Günde 2-3 defa hafif olarak uygulanır.

C vitamini

Göz morarmasında C vitamini kullanılır. C vitamini, kan damarlarını onarır ve iyileşmeyi hızlandırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor