Göz Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Göz kaşıntısı nedenleri ve tedavisi

Göz Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi: Göz kaşıntısı sıklıkla yaşanılan bir sorundur. Fakat, uzun süren kaşıntılarda mutlaka doktora gidilmelidir. Göze temas eden çeşitli kimyasallar, tozlar kaynaklı olarak bağışıklık sistemi histamin salgılayarak, kaşıntıya neden olur. İşte, göz kaşıntısı nedenleri ve tedavisi;

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz kaşıntısının başlıca nedeni alerjidir. Mevsimsel ve sürekli alerjisi olmak başlıca göz kaşıntısı nedenidir.

Mevsimsel alerjiler:

Yılın belirli zamanlarında oluşan alerjilerdir. Bahar nezlesi başlıca mevsimsel alerjidir. Vücudumuz havada olan polenlere karşı reaksiyon gösterir ve alerji ortaya çıkar. Gözlerde kaşıntı, burunda akma başlıca belirtilerdir.

Sürekli alerjenler:

Kapsamlı ortam alerjisi olarak da bilinir. Ev tozu, mantar, küf ve hayvan kepeği başlıca nedenlerdir. Bunlar, bağışıklık sisteminin reaksiyon vermesine neden olur.

Yabancı maddeler:

Göze kaçan bir kirpik ya da toz tanesi gözde kaşıntıya neden olabilir. Göze giren yabancı maddelere karşı, göz hemen tepki verir ve sulanma, gözde kaşıntı oluşur.

Göz kuruluğu:

Gözü nemlendirmemek ve yeterince göz yaşı üretilmediğinde göz kuruluğu meydana gelir. Tedavi edilmezse gözde iltihaplanma ve kaşıntı oluşur.

Kornea çizilmesi:

Gözün korneasının çizilmesi nedeni ile gözde sürekli kaşınma ve iltihap oluşabilir. Genelde kornea çizilmesi, gözde oluşan bir enfeksiyon kaynaklıdır.

Göz enfeksiyonu:

Mantar, bakteri ve virüslerin göze girmesi ile oluşan enfeksiyonlarda gözlerde kaşıntı oluşur. enfeksiyonlar, gözün beyaz kısmında ya da korneada oluşabilir. Genelde kontak lens kullananlarda risk çok daha fazladır.

Göz kaşıntısı tedavisi

Antihistamin ilaçlar:

Göz kaşıntısını engellemek için, antihistamin ilaçlar kullanılır. Bunlar hap ya da göz damlası olabilir. Kaşıntıya neden olan histamin hormonunu engelleyerek kaşıntıyı keserler.

Doktorlar, alerjenlerden uzak durulmasını isterler. Bu göz kaşıntısını kesecektir. Polenlerin çok arttığı saatlerde dışarı çıkmamak, klima kullanmamak, alerjen halılardan uzak durmak göz kaşıntısına iyi gelir.

Evin içinde küf olmaması için mutlaka havalandırın ve nemi kontrol altına alın.

Göz kaşıntınız varsa gözü ovalamayın, sıcak kompres yapmayın. Soğuk kompres göz kaşıntısına engel olur.

Göz kaşıntısı yanında göz yanması varsa göz kuruluğu olabilir. Bunun için suni göz yaşı damlası kullanılmalıdır. Parlak ışıktan uzak durun ve gözü dinlendirin.

Göz kaşıntısı olduğunda mutlaka doktora gidin ve tedavi olun. Bazı durumlarda göz sağlığınız tehlikeye girer.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply