Göz ardı etmemeniz gereken 7 önemli belirti

goz-ardi-edilemeyecek-7-onemli-belirti

Göz ardı edilemeyecek 7 önemli belirti: Bazı hastalık belirtileri ciddiye alınmaz. Fakat basit kabul edilen bazı belirtiler, çok ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Bu nedenle bazı belirtilerde hemen bir doktora danışmak gerekmektedir. Aniden kilo kaybettiğinizde, gözlerde bulanık görme veya görme kayıpları, karın ağrısı ve uzun süren baş ağrıları olduğunda hemen bir doktora danışın.

Nedeni olmayan kilo kaybı:

Hiçbir diyet programı yapmadan kilo verdiyseniz bu ciddiye alınması gereken bir durumdur. Özellikle beden ağırlığının %10 kadarını verdiyseniz hemen bir doktora danışın. Çünkü nedensiz bir şekilde kilo vermek başta kanser, tiroid, karaciğer hastalıkları ve diyabet belirtisi olabilir.

Uzun süren yüksek ateş:

Ateşlenmek aslında iyi bir durumdur. Çünkü bağışıklık sistemi mikroplarla savaşmaktadır. Fakat, 3 günden uzun süren ateş varsa ve düşmüyorsa, bu vücutta bir enfeksiyon olduğu anlamına gelir. Özellikle kanser ve lenfoma gibi hastalıklarda bu görülebilen bir durumdur.

Nefes darlığı:

Nefes darlığı ve nefes alırken hırıltı oluşması ciddi sağlık sorunlarına işaret eder. Akciğer hastalıkları, kronik bronşit, astım, zatürre, akciğerde kan pıhtılaşması, kalp hastalıkları nefes darlığı ile başlar. Panik atak, kaygı atağı, hızlı kalp atışı, terleme nefes almada sıkıntı yaratabilir.

Bağırsaklarda açıklanmayan değişimler:

Kanlı, siyah ve katran rengi dışkı, kronik ishal ve kabız, açıklanmayan bir bağırsak hareketleri ciddiye alınması gereken bulgulardır. Bakteriyal enfeksiyonlar, viral ve parazit enfeksiyonları, kolon kanseri kaynaklı oluşabildiğinden hemen bir doktora gidilmelidir.

Kişilikte olan değişimler:

Ani düşünce değişimleri, zaman ve yer karışıklıkları, konsantrasyon sorunları, hafıza kayıpları ve ani sinirlenme durumlarında doktora gidilmelidir. Bu durum, enfeksiyon, anemi, düşük kan şekeri, susuzluk kaynaklı olabilir.

Az yemek ve tok kalmak:

Çok az yiyerek tok kalıyorsanız, doktora gitmeniz gerekir. Erken doymak ve yanında bulantı, kusma, şişkinlik, ateş ve kilo kaybı ile birlikte oluşuyorsa bir doktor tarafından incelenmelidir. Çünkü bu durum, GÖRH yani reflü ve irritabl bağırsak sendromu olabilir. Fakat en önemli olan hastalık pankreas kanseridir. Bu belirtiler, pankreas kanserinin de bulguları arasındadır.

Gözlerde yanan ışıklar:

Görme esnasında yanan ışıklar sıklıkla migren kaynaklı oluşur. Fakat retinada ayrılma da oluşabilir. Bu durum zamanla körlüğe kadar ilerleyebilir. Bu nedenle, hemen bir doktora danışmakta fayda vardır.

Leave a Reply