Gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) nedir


gebelik şekeri

Gebelikte kan şekerinin artmasına olarak bilinir. Bu gebelerde gebelik sonrası kanda şeker oranları normale döner. Fakat, yarıya yakın kısmı ilerleyen dönemde şeker hastası olurlar. Gebelik öncesi şeker hastası olan gebelerde anne ve bebek açısından risk çok daha azdır. Çünkü, şekerleri kontrol altındadır.

Gebelikte kan şekerinin artması kaynaklı sorunlar

Kanda şeker düzeyinin yüksek olması, bebeğin iri olmasını sağlar. İri bebek nedeni ile zor doğum, sezaryen yapılması, omuz takılması, doğum travmaları oluşabilir.


Gebelikte yüksek tansiyon oluşabilir bu da gebelik zehirlenmesi yaratabilir.

Ani bebek ölümleri, erken doğum riski artışı vardır.


Bebekte akciğer sıkıntıları, akciğer gelişim bozukluğu oluşabilir.

Gelişme geriliği, solunum yolu enfeksiyonları, doğum sonrası yara enfeksiyonları,

Aşırı bulantı, kusmaya neden olabilir.

Gebelikte kan şekerinin yükselme belirtileri

Aşırı su içme, kilo kaybı, çok fazla yemek yeme, idrara sık çıkma, yorgunluk başlıca belirtilerdir. Bu belirtilerden biri bile olsa doktora başvurmak gereklidir. Tanı için glukoz yükleme testi yapılır. Bu testler hamileliğin 24-28 haftaları arasında yapılır. İlk testte 50 gr. glukoz yüklemesi yapılır kan şekeri 140 mg/dl’nin üzerindeyse test bu sefer 100 gr. glukoz yüklemesi ile tekrarlanır. Bu test sonrası gebelikte tanısı koyulur.

Gebelikte diyabet tedavisi

Gebelikte oluşan diyabet için bir tedavi ve ilaç kullanılmaz. Bu durumda diyet ve egzersiz gebeye önerilir. Belirli şekerli gıdalar, karbonhidratlardan uzak durulur ve günde en az 30 dakika kadar yürüyüş önerilir. Fakat, buna rağmen kan şekeri düşmüyorsa insülin kullanımı yapılabilmektedir.

Doğum sonrası diyabet devam eder mi?

Doğum sonrası anneye tekrar glukoz yükleme testi yapılır. Bu şekilde şeker hastalığının devam edip etmediği ortaya çıkar. Yalnız bu test normal çıksa bile annenin ilerleyen dönemde şeker hastası olacağı düşünülür. Bu nedenle hayatından diyet ve egzersizi çıkarmaması önerilir. 20 yıl içinde gebelikte diyabeti olan kadınlar diyabet hastası olmaktadır.

Diyabetik anneden doğan çocuklarda tip 2 diyabet  gelişme riski 10 kat artar. Gebe iken diyabeti gelişen hastalarda diyabet gelişme oranı %33 kadardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor