Emzirirken sigara içmek bebek için zararlı mı


emzirirken sigara ve alkol

Bebeği emzirirken içmek bebeğe zarar verir mi? işte detaylar. Sigara kullanmanın çok fazla zararı vardır. Sigara kaynaklı kanserler dünyada her yıl binlerce insanın ölümüne neden olmaktadır. Bu kadar zararı olan bir maddenin lohusalık döneminde bebeği emzirirken zararları çok daha fazladır. işte, emzirme döneminde sigara içmenin zararları;

Sigara içindeki maddeler anne sütüne geçer mi?


Sigara içen annelerin emzirmeleri çok daha kısadır ve anne sütü kötü, miktarı azdır. Yapılan araştırmalarda sigara içen annelerin veya sigara içilen ortamlarda bulunan annelerin sütlerinde sigara içinde bulunan maddelerden özellikle nikotin saptanmıştır. Emzirme döneminde sigara içen annelerin bebeklerinde, huzursuz, kusma, gaz sancısı çok daha fazla görünür. Sigara kaynaklı anne sütünün tadı ve kokusu değiştiğinden pek çok bebek anne sütünü içmek istemez. Fakat, sigara içtiği halde bebeği emzirmenin hazır mama ile beslemeden çok daha sağlıklı olduğu kabul edilir.

Emzirirken sigara içen annelere öneriler


Sigara içtikten hemen sonra sigara içilmemelidir. Ne kadar süre beklenirse nikotin o oranda azalmaktadır. Anne sütünde nikotin yarılanma ömrü 97 dakikadır. Sigara içildikten 2 saat sonra bebeğin emzirilmesi daha iyidir.

Evde, arabada ve bebeğin olduğu ortamlarda sigara içilmesine izin vermeyin. Sigaranın pasif olarak içilmesi solunum yolu hastalıklarına neden olur.

Gün içinde az sigara içmeye çalışın, sigara içilen ortamı iyi havalandırın.

Emzirirken asla sigara içmeyin. Çünkü bu durumda hem hava ile zehir hem de süt ile birlikte bebeğinize verirsiniz.

Emzirirken alkol kullanmak bebek için zararlı mı?

Alınan alkol anne sütüne geçebilmektedir. Anne sütüne yaklaşık 30-60 dakika kadar sonra alkol geçer ve maksimuma çıkar.  Alkol süt akımını yavaşlatır bu nedenle az süt gelir. Fakat, alkolün etkisi geçince normal hale gelir. Alkol hiçbir şekilde anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmaz.

Doğum sonrası, lohusalıkta alkol kullanmak bebekte, uyuşukluk, güçsüzlük hali yaratır. Düzenli alkol kullanan annelerde bebek, motor ve zihinsel fonksiyonlarda azalma vardır. Alkol aldıktan 2-3 saat sonra emzirmemek gereklidir. Hafif alkol bile alınsa alkolün anne sütünden temizlenmesi 2-6 saat kadar sürer. Su içmek, kahve içmek, yürüyüş yapmak, göğüs sağmak alkolün etkinin geçmesini sağlamaz. Arada bir nadir olarak alınan 1-2 bardak alkol bebek üzerinde ters etki yaratmaz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor