Gebelikte yapılan aşılar

hands of the doctor with syringe, pregnancy, control blood in a laboratory

Gebelikte yapılan aşılar: Gebelikte bir kaç çeşit aşılama yapılır, peki hangi aşı ne için yapılır işte detaylar. Hamilelik döneminde Yapılan aşılar, sayesinde, anne adayının ve bebeğin sağlığı korunur. Fakat, aşılama 2. Trimesterde yapılmalıdır. Hatta emzirme döneminde bile aşı uygulaması vardır. Bazı aşıların hiçbir zararı yoktur.  İşte, gebelikte aşılar;

Gebelikte uygun olan aşılar ile bebekte büyüme geriliği, ölü doğum ve sinir sistemi sorunları, erken doğum, gebelik süresince devam eden enfeksiyonlardan korunma için yapılır. Kızamıkçık ve suçiçeği gibi aşılar gebelikte zararlıdır. Genelde gebe kalınması öncesi yapılması önerilir. Çünkü, bu hastalıklar anne ve bebek için en tehlikeli hastalıklardır.

Gebelikte Hepatit B aşısı

Hepatit B aşısı, canlı virüs içeren bir aşı değildir. Bebek ve annede hepatit hastalığının gelişmesini engelleyen bir aşı olduğundan önemli bir aşıdır. Bu aşı, eşinde hepatit olanlara, yakın zamana kadar uyuşturucu kullananlara, gebelikten 6 ay öncesine kadar birden çok cinsel partneri olanlara kesinlikle uygulanır. Bu nedenle her hamileye uygulanmaz. Fakat, bu hastalık hakkında hassasiyeti olan gebelere isteğe bağlı uygulanabilir. Hamilelik döneminde hepatit B virüsü alınırsa bu virüs doğumda bebeğe geçer.

Gebelikte İnfluenza, grip aşısı

Grip aşısı yaşayan virüs içermez. Bu nedenle hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır. Özellikle şeker, astım ve hipertansiyonu olan gebeler grip için yüksek risk teşkil ederler. Bu durumda grip aşısı doktorlar tarafından önerilir. Grip aşısı ile anne karnında bebeğe de geçen antikorlar nedeni ile bebek doğum sonrası ilk aylarda gripten korunur. Grip mevsimi kasım ve nisan aylarıdır. Bu nedenle, bu aylardan önce vurulmalıdır. Aşı sonrası antikorlar vücutta 2 haftada oluştuğundan ayarlamalar böyle yapılır.

Gebelikte Tetanos aşısı

Gebeliğin 2. Ve 3. Trimesterların da iki doz halinde verilir ve ilkinden 6 ay sonra üçüncü aşı yapılır. Tetanos aşısı her 10 yılda bir tekrar edilir. Fakat, 1 doz uygulanır. Yeni doğan bebeklerde tetanos ölümcül bir hastalıktır. Aşı yapıldıktan bir süre sonra antikorlar bebeğe geçerek tetanostan koruma yapmaktadır. Genelde evde yapılan veya hijyenik olmayan doğumlarda tetanos yaşanır. Göbek bağının dezenfekte edilmeyen aletler ile kesilmesi ile oluşur.

Gebelikte Kuduz aşısı

Gebelikte kuduzdan şüphe olan hayvanlar ile birlikte olunursa aşı rahatlıkla yapılır. Canlı virüs taşımadığından kuduz aşısı uygulanır.

Gebelik döneminde hangi aşılar yapılır?

One Response

  1. zerrin 23 Ekim 2015

Leave a Reply