Gebelikte (Hamilelikte) vajinal akıntı


gebelikte akıntı

Gebelikte vajinal akıntı olması gayet normal bir durum kabul edilir. Çünkü, hormonlar artmış ve fizyolojik olarak akıntıda artış vardır. Bu akıntıların yanında bazen enfeksiyon kaynaklı yani bakteri, mantar ya da parazit nedenli akıntılarda olabilir. Bu durumda hemen tedavinin yapılması gereklidir. İşte, gebelikte vajinal akıntı;

Gebelikte vajinit yani bakteri, mantar kaynaklı enfeksiyonlardan en fazla rastlanan Gardnerella vajinalistir. İmce, balık kokan, gri akıntı ile kendini belli eder. Hemen tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyondur. Çünkü, erken doğum, karyoamniyonit, endometrit riski artar. Cinsel yolla bulaşmayan bu enfeksiyon aslında vajina florasında olan laktobasillerin azalması ile oluşur.


Mantar enfeksiyonları tüm kadınlar için en fazla görülen durumdur. Mantar enfeksiyonları içinde, en fazla candida albicans görülür. Bu mantar türü ile oluşan mantar enfeksiyonunda, vulvada ve vajende kaşıntı, peynir kesiği şeklinde akıntı, kokusuz ve beyaz akıntı yanında bazen hafif lezyonlarda görülebilir. Kaşıntı kaynaklı olan lezyonlarda bazen idrar yapmada yanma, tahrişler vardır. Gebelikle birlikte mantar enfeksiyonları artar çünkü, vajenin Ph’ı mantarı üretecek kadar değişime uğrar. Anne adayının bir şikayeti yoksa tedavisi yapılmaz. boyunca kendini tekrar etse bile gebeliğin bitmesi ile birlikte kendiliğinden mantar enfeksiyonu geçer. Mantar enfeksiyonunda cinsel yolla bulaşma yoktur.

Trichomonas vajiniti, gebelikte %25 oranında kendini gösterir. Köpüklü, kötü kokulu, sarı renkli vajinal akıntı vardır. Tüm bunlara etki eden, kaşıntı olabilir. Cinsellikle bulaştığından eşlerin tedavi edilmesi gerekir. Gebenin suyunun erken gelmesine, erken doğuma neden olabileceği için kesinlikle tedavi edilmelidir.


Gebelikte vajinal enfeksiyonlardan ve akıntıdan korunmak için, pamuklu ve teri emen çamaşırlar ve  günlük hijyenik ped kullanılmalıdır. Çamaşırların sabun ile yıkanması, ütü ile ütülenmesi, aşırı şekerli gıdalardan uzak kalınması gerekmektedir. Gebelikte vajinal akıntıdan ve enfeksiyonlardan korunmak için, dışarıda bilinmeyen tuvaletler kullanılmamalı, havuzlardan uzak durulmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor