Gebelik takibi

gebelik takibi

Gebelik takibi, gebeliğin başlaması ile doğuma kadar olan sürede anne ve bebeğin sağlığının takip edilmesidir. Bebekte hamilelik sırasında oluşabilecek olan sorunlar ve anne adayının ne yapması gerekliliği hakkında bilgi paylaşımı yapılır. Gebelik takibinde ana amaç, anne ve bebeğin sağlıklı olması, bebeğin sağlıklı doğmasıdır.

Gebelik eğer planlıysa kesinlikle doktora danışılmalıdır. Burada önemli olan konu gebelik öncesi oluşabilen risklerin önlenmesidir. Anne ve baba adayı testlerden geçirilir. Annede olan kansızlık, çeşitli enfeksiyon hastalıkları tedavi edilir. Anne adayı, hamilelik öncesi kilolu ise, diyetisyen kontrolünde kilo verdirilir. Eğer, kronik hastalıklar varsa (diyabet, guatr, kalp vs) hastanın metabolizma dengesi korunmalı ve gerekirse tedavi protokolü değiştirilmelidir. Belirli ilaçlar değiştirilmeli veya bırakılmalıdır. Ayrıca anne adayı, sigara, alkol ve uyuşturucuyu bırakmalıdır.

Gebeliğin başlaması ile birlikte, hasta ayda bir kez doktora gider. Bu randevularda hamile kadına, ultrasonda görüntüleme ve çeşitli testler yapılır. Bebeğin gelişiminde oluşan her hangi bir sorunda gerekli testler yapılarak, gerekirse bebeğe müdahale bile edilebilir. Bu nedenle hamilelerin doktor kontrolünde olması çok önemlidir. Gebeliğin son döneminde, bebeğin duruşuna ve kilosuna, anne adayının kemik yapısına göre normal mi yoksa sezaryen doğum mu yapılacağı kararlaştırılır. Bebeğin bazı durumlarında erken bir şekilde sezaryene karar verilebilir.

Anne adayının beslenmede nelere dikkat edeceği ve nasıl besleneceği doktor tarafından verilir. Bazı hamilelere yapılan kan testleri sonrası vitamin takviyesi verilebilir. Anne adayında olan hepatit gibi virüslerin bebeğe geçmesini engellemek için doğum sonrası aşılar gebelik takibinde alınan kararlardır.

Bebeğin sinir sistemi ya da çeşitli uzuvlarının oluşumunda bir aksaklık olup olmaması yanı sıra zeka geriliği gibi sorunlarda gebelik takibi ile ortaya çıkar. Doktor, bebeğin gelişiminde bir sorun olduğunu ultrason ya da kan tahlillerinden yakalarsa hemen çeşitli testler uygulayarak, tanıyı kesinleştirir. Bu nedenle, gebelik takibi çok önemlidir. Mutlaka yapılmalıdır.

Leave a Reply