Gebelik öncesi yapılması gerekenler

gebelik öncesi yapılması gerekenler

Hamilelik öncesinde yapılması gerekenler nelerdir, gebe kalmak için alınacak önlemler: Gebelik planlı ve isteniyorsa bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için hem annenin hem de babanın belirli testleri yaptırması belirli kurallara uyması gereklidir. Örn; sigara ve alkol kullanımı, gebelik öncesi çeşitli vitaminlerin alınması, ilaç kullanımının durdurulması çok önemlidir. İşte, gebelik öncesi yapılması gerekenler;

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle kesinlikle bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu şekilde doktorunuz, kadında yumurtalık, tüpleri kontrol edecek ve size folik asit kullanmanız için öneride bulunacaktır. Tüplerde tıkalılık veya rahimde çeşitli anormallikler olabilir. Bu durumda basit bir tedavi uygulanması gerekebilir.

Hamile kalmak için yumurtlama günlerine yakın cinsel ilişki olmalıdır. Haftada 2 kez ilişki hamile kalmak isteyenlere önerilir.

Hamile kalmak için çalışıyorsanız kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Baş ağrısı, mide yanması vs. gibi durumlarda ilaç kullanılmamalıdır. Antibiyotiklerden uzak durulmalıdır.(Doktora danışmadan alınmamalıdır)

Kronik rahatsızlığı olan kişilerin ( şeker, tansiyon, guatr, anemi vs. )kullandıkları ilaçlar için kesinlikle doktorlarına danışması gerekmektedir. Hamilelik öncesi bazı ilaçlar değiştirilebilir ve bırakılabilir. Bu hastalarda tedaviler tekrar programlanmalıdır.

Hamile kalmayı planlayan kişiler röntgen çektirmemeli ve radyasyon içeren noktalarda olmamalıdır.

Hamile kalmayı planlıyorsanız sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır. Uyuşturucu madde kullanımı gebeliğin planlanmasından 1 yıl önce bırakılmalıdır.

Hamilelik 1 yıl içerisinde düzenli ilişkiye girmeye rağmen elde edilmediyse mutlaka doktora gidilmelidir.

Hamile kalmak için duyulan stres, hamile kalmayı engeller. Bu nedenle, stresten uzak durulmalıdır.

Hamilelik kararı alındığında kilonuz varsa bu kesinlikle verilmelidir. Çünkü, fazla kilolar bebeğin ve annenin hayatını riske atar. Bu nedenle, hamilelik öncesi fazla kilolar verilmelidir.

Hamilelik dönemi öncesi düzenli ve sağlıklı beslenme yapılmalıdır.

Hamilelik öncesi, spora başlanmalı ve hamilelik süresince devam edilmelidir.

Anne yaşının 35 ve üzeri olduğu durumlarda hamilelik için 1 yıl beklemeye gerek yoktur. Hemen bir uzmana görünüp, yumurtalık rezervi kontrol edilmelidir. Bu hastalarda yumurtalık rezervi ile ilg,ili sıkıntı varsa tüp bebek ya da aşılama tedavisi önerilir.

Hamilelik ile ilgili hem anne hem de baba adayının gerekli yeterli bilgiye sahip olması çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik ile ilgili kaynaklar okunmalı ve bilgi sahibi olunmalıdır.

Leave a Reply