Rahim filminde tüplerin kapalı (tıkalı) çıkması

rahim filminde tüplerin kapalı çıkması

filminde tüplerin kapalı (tıkalı) çıkması: çekildikten sonra her iki, tüpün tıkalı olması ortaya çıkabilir. Fakat, tüplerin tıkalı olması rahim filmi ile tam bir sonuç olarak kabul edilmez. Çünkü, rahim filmi çekilirken bazen kasılma nedeni ile tüpler tıkalı gözükebilir. Bu durumda emin olmak için bazen laparoskopi yöntemi uygulanmak istenebilir.

Uygulanan laparoskopi yöntemi ile tüpler hakkında kesin tanı koyulur. Rahim filmi ile yapılan çekimlerde tüplerin kesin olarak tıkalı olup olmadığı netleşmez.

Rahim filmi ile tüplerden biri kapalıysa ne yapılır?

Tüplerden biri kapalıysa hasta kendiliğinden ve ilaç tedavisi ile hamile kalabilir. Yapılan ilaç tedavisi ve aşılama için 3-6 ay kadar tedavi görülür. Hastanın yaşı ileri ise tek tüp kapalı olmasına rağmen tüp bebek tedavisi hastaya önerilir.

Rahim filminde her iki tüp kapalıysa ne yapılır?

Bu durumda hastaya laparoskopi yöntemi önerilir. Bu işlemde kamera ile tüpler kontrol edilir. Laparoskopi ile her iki tüp birden kapalıysa hastaya tüp bebek tedavisi önerilir. Tüplerden biri açık veya ikisi açıksa ilaç tedavisi, tüpler komple kapalıysa tüp bebek tedavisi önerilir.

Rahim filminde tüpleri tıkalı olanlar kendiliğinden hamile kalabilir mi?

Rahim filminde tüpleri tıkalı çıkanlarda çok nadir olarak hamilelik oluşabilir. Fakat, yaşı ilerleyen hastalara beklemeleri önerilmez.

HSG (Rahim filmi) sonrası hamilelik olasılığı

Rahim filmi çektiren hastalarda ilk 6 ay içinde çektirmeyenlere göre hamilelik şansı artmaktadır. Üstelik, hiçbir ilaç kullanmadan hamilelik şansı artmaktadır. Bunun başlıca nedeni, rahim ve tüplerin içine basınçla verilen sıvının küçük tıkaçları açması ve yapışıklıkların giderilerek tüplerin gerilmesidir. Ayrıca antibakteriyal etki yaratarak tüplerin içinin dezenfekte olmasıdır. Özetle, rahim filmi sayesinde pek çok kısırlık hastası tedavi olmaktadır. Gebelik şansını arttıran bir diğer durum, yağ bazlı sıvılarla çekilen HSG sonrası daha fazladır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply