Botoks yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorular

hakkında merak edilenler: Botoks, son yıllarda en fazla kullanılan operasyonlardandır. Özellikle kaş kaldırmak, migren, baş ağrılarında, terleme tedavisinde, kas spazmlarında ve idrar kaçırma durumlarında rahatlıkla uygulanır. Aslında yapılan şey, kaşı tutan sinirin iğneyle verilen malzeme ile felç edilmesidir. İşte, botoks hakkında merak edilenler;

Botoks’un uzun ya da kısa vadede zararlı etkisi var mı?
Botoks aslında, Clostridum Botulinum bakterisinden elde edilen protein içeren bir ilaçtır. Uzun ve kısa vadede hiçbir zararı yoktur. Çünkü üzerinde en fazla araştırma yapılan ilaçtır. 2002 yılında ABD tarafından onay almıştır.

Botoks etkisi yaratan kremler aynı etkiyi sağlar mı?

Aynı etkinin görülmesi için ilacın kas içine yapılması istenir. Fakat kremler ile botoks’un etken maddeleri farklıdır. Her yıl binlerce insan botoks yaptırmaktadır. Kremler de bu pazardan pay alabilmek için çalışmaktadır. Ancak kremlerin aynı etkiyi sağlaması diye bir şey söz konusu değildir.

Botoks yaptırıldığı hemen belli olur mu?

Botoks yaptırdığınızı siz söylemedikçe asla anlaşılmaz. Fakat yüzünüz aydınlık ve genç gözükecektir. Yapıldıktan yaklaşık 3-7 gün içinde etki gösterir. Doktor kontrolü olmaksızın uzman olmayan kişiler tarafından bilinçsizce yapılan botoks uygulaması ile, ciltte botoks olduğu çok çabuk belli olacaktır. Çünkü ifadelerde sıkıntı ve hareket kabiliyetinin azaldığı kaslar oluşacaktır.

Botoks yeni kırışıklık yapar mı?

Botoks uygulaması ile yeni kırışıklıklar oluşmaz. Fakat olduğundan çok fazla kullanıldığında böyle bir durum oluşabilir. Uzman bir doktor sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Botoks’un yan etkisi var mıdır ve etkisi ne kadar sürmektedir?

Bilinçli ve bilgili bir uzman ya da doktor tarafından uygulanırsa yan etkisi hiç yoktur. Yanlış yere yapılan uygulamalarda, yüzde sarkma ve göz kapağı düşmeleri oluşabilir. Enjeksiyon yapılan yerde, geçici kızarıklıklar oluşabilir. Botoksun etkisi yaklaşık 4 ay kadar sürer ve bu sürenin bitiminde tekrar yapılmalıdır.

Botoks donuk yüz ifadesi yaratır mı? Hissizlik var mıdır?

Botoks bir dolgu değildir, bu nedenle yüzde şişmeye neden olmaz. Duyu sinirlerini etkilemediğinden hissizlik oluşmaz. Doğal bir yüz ifadesi yaratmayı sağlar. Yüzümüzde, aktif çalışan kasların gevşemesini sağlayarak doğal bir görünüm yaratır. Çatık kaşlar, göz kenarı ve alın kırışıklıklarında çok etkilidir.

Botoks ve terleme

Ellerde sürekli ter olması, ayakların fazla terlemesi ve kokması, kıyafetleri sürekli değiştirme gereksinimi hiperhidroz yanı aşırı terleme ile oluşur.

Hiperhidroz tedavisi nasıl yapılır?

Çok fazla terleyen koltuk altı, el, ayak ve yüzde botoks uygulaması ile terleme önlenir. Botoks, ter bezlerinin çevresinde olan kaslarda çalışır ve ter bezlerini felç ederek terlemeyi önler. Sıklıkla lokal anestezi altında yapılır. Çok ince uçlu iğnelerle uygulama yapılır. En fazla 10 dakika sonra işlem biter. Botoksun etkisi en fazla 4-6 ay kadar sürer. Etkisi bitince uygulama tekrar yapılır.

Botoks’tan ucuz olan Çin botoks’u hakkında biraz bilgi:

Botoks’un Çin’de üretimi yoktur. Bahsedilen madde botoks değildir. Uzak doğu kökenli bir botulinum toksini olup hiçbir onayı yoktur ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply