GDO nedir, GDO’lu ürünler ve zararları

GDO

GDO nedir, GDO’lu ürünler hangileridir ve zararları nelerdir: GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) bitki ve hayvanların genetiğinin değiştirilmesine verilen isimdir. Burada amaç, farklı iklim koşullarında büyüyen bitkiler yaratmak, böceklere karşı direnç sağlamak, doğal yaşamları dışında hayvan ve bitkilerin gelişmesidir. Fakat, bu uygulama insanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. İşte, GDO nedir ve zararları;

GDO nedir?

Bitki ve hayvanların laboratuar ortamında genlerinin değişmesi ile yapılır. GDO yapılmasının ana amacı, bitki ve hayvanların sert iklim koşullarında yaşayabilmesi, böceklere karşı direnç ve doğal yaşam alanları dışında yaşabilme özelliği sağlamaktır. Genelde bitki ve hayvana gen eklemek veya gen çıkarmakla uygulanır. Örneğin. Uzmanlar, bacillus thuringiensis olarak bilinen bakterinin genini, mısır DNA’sına eklemiş ve mısır böceklere karşı zehir üretmiştir.

Bu uygulama ile bazen diğer genlerin çalışması engellenir ve besinlerde hiç olmaması gereken proteinler oluşur. Bu nedenle besin alerjisi ve toksik yeni bir besin ortaya çıkmaktadır. Sağlığa çok zararlı olan bu durum, gelecek dönemde insanlığın sonu olabilir.

GDO uygulanan ürünler

Soya fasulyesi

Bugün pek çok markette satılan soya fasulyelerinin yaklaşık tamamı kimyasallara karşı GDO’ludur. Genetik olarak değişmiş soya fasulyesi çok fazla kimyasal içermektedir.

Mısır

Beklide en fazla genetiği ile oynanan ürün mısırdır. GDO’lu tohumlar ile bugün Amerika en fazla ekim yapan ülkedir. Daha sonra bu ürün hayvanlara verilir ve oradan da insanlara geçer.

Pamuk

Hastalıklara karşı dirençli olsun diye en fazla genetik değişikliğe uğrayan diğer ürün pamuktur. Pamuk yağını en fazla kullanan Hindistan ve Çin çok fazla risk taşımaktadır.

Süt

İneklere daha fazla büyümeleri için büyüme hormonu veriliyor. Bu durumda, sütlerine de bu hormon karışıyor. Büyüme hormonu insanlarda ciddi zararlar yaratmaktadır.

Şeker

Şeker kamışlarına da direnç kazanmaları için genetik değiştirme yapılır.

Aspartam

Yapay şeker yani tatlandırıcı olan bu madde dünyada en fazla kullanılan şeydir. Aspartam genetik olarak değiştirilmiş bakterilerden üretilir.

Kanola yağı

Yağlar arasında en fazla GDO, kanola yağındadır.

Kabak

GDO’lu kabaklar, böcekler için dirençli olan bir protein barındırırlar. Bu madde, anne karnında ki fetusta, insan kanında rastlanır olmuştur.

GDO’nun zararları

Organ tahribatı, sindirim ve bağışıklık sistemi bozukluğuna, yaşlanmanın hızlanmasına, kısırlığa neden olur.

GDO’lu proteinler, sindirilemez ve uzun süre vücutta kalarak zarar verir. Hatta DNA’ya bulaşabilir.

Gıda alerjisi, otizm, kanser, üreme bozuklukları, sindirim sorunları artmaktadır. Bu GDO’ya bağlanılan bir durumdur.

GDO’lu ürünler, kuşlara, böceklere, amfibilere, deniz ekosistemine ve toprağa bulaşmaktadır. Bu nedenle doğada pek çok canlının soyu tükenmektedir. İnsanlarda hormonal bozukluklar, soy tükenmesine neden olmaktadır.

3 Comments

  1. Zeynep 6 Mart 2018
  2. Birgül 6 Mart 2018
  3. zeynep 6 Mart 2018

Leave a Reply