Gazdan kurtulmak için birkaç basit öneri


gazdan kurtulmanın yolları

Gazdan kurtulmak için bir kaç basit öneri: Birçok kişi, özellikle yediği yiyecekler ya da yemeklerden sonra gaz sancısı yaşamaktadır. Gazın neden olduğu sancılar kişinin yaşam kalitesini düşürecek boyutlara da ulaşabilmektedir. Beslenme şeklinde yapılacak bazı değişikliklerle gaz oluşumu önlenebilmekte, en azından daha makul seviyelere çekilebilmektedir. Yazımızda gazdan kurtulmanın yollarını anlatacağız.

Gaz neden oluşur?

Gaz oluşumunun ana nedenleri olarak sindirimi zor olan gıdalar tüketmek ve yemek yerken çok miktarda hava yutmaktır. Özellikle sindirim sistemi aşırı hassas olan kişilerde şeker içeriği olan besinlerin tüketilmesi gaz oluşumuna neden olabilmektedir.

Gluten ya da laktoz intoleransı olan kişilerde, çölyak hastalığı bulunanlarda, crohn hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim bozukluğu sorunları olanlarda aşırı miktarda gaz oluşumu görülmektedir. Ayrıca beslenme programında tam tahıllı gıdalar, lif bakımından zengin sebze ve meyveler ile baklagiller bulunan kişilerde gaz oluşma riski oldukça fazladır.


Gazdan kurtulmanın yolları nelerdir?

Öncelikle gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle soğan, fasulye, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, enginar, armut, elma, erik, şeftali, kepekli tahıllar, tam tahıllı buğday ürünleri, sakız, bira ve gazlı içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Bu sayede gaz oluşumunun belli bir oranda önüne geçmek mümkün olabilir.

İçecek olarak meşrubat tüketecekseniz yemeklerden önce ya da yemek yerken tüketilmesi midedeki asit miktarında azalma sağlayacaktır.


Yemekleri ve içecekleri hızlıca tüketmek, sigara içmek, sakız çiğnemek ve içecekleri pipetle içmek bu eylemler sırasında fazla miktarda hava yutulmasına neden olmaktadır. Bu durum da gaz oluşumunu etkilemekte ve gaza neden olmaktadır.

Yapay tatlandırıcılardan kesinlikle uzak durmalısınız. Marketlerde satılan birçok şekersiz yiyecekte yapay tatlandırıcılar bulunmakta ve bunlar da gaz oluşumunu tetiklemektedir.

Sindirim sisteminin de desteklenmesi gerekmektedir. Sindirim sistemine destek sağlamak için her gün yediğiniz sıradan yoğurt yerine, sindirime destek veren bakteriler açısından çok zengin olan probiyotik yoğurt ya da organik yoğurt ile değiştirin. Yoğurdunuzu evde kendiniz yaparsanız çok daha iyi olacaktır.

Gaz ve şişkinliğinizi gidermek ve kurtulmak için biberiye, nane, maydanoz, zencefil ve rezene gibi gıdaları da tüketebilirsiniz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken şey, bu tür besinlerin tüketilmesinde mevcut hastalıklarınızı da göz önünde bulundurup doktorunuza danışmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor