Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir?

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 1

Folik asit vücutta DNA üretimi, hücre oluşumu ve kan yapımı görevlerinde etkin rol oynayan B grubu vitaminlerindendir. Folat olarak da adlandırılan folik asit, hamile kadınlarda, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeye yardımcı olmaktadır.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

1. Bilinç Kaybı

Folik asit sinir sistemi için de önemlidir. Eksikliği durumunda merkezi sinir sistemi (MSS) problemleri görülebilir. Bundan dolayı folik asit eksikliği olan bireylerde sinir sistemi hastalıkları olan depresyon,unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkabilir. Eksik folik asit yerine konmadığı zaman alzheimer gibi ileri derece hastalıklar görülebilmektedir.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 2

2. Vücutta Ağrı

Folik asit eksikliği durumunda kişide ciddi anemi (kansızlık) rahatsızlığı görülebilmektedir. Anemi sonucunda ise kan beyine yeteri kadar oksijen taşıyamaz ve beyin atar damarlarında şişkinlik görülür. Bu durum ise baş ağrısına sebep olur. Ayrıca aneminin etkilediği bölümler olan kol ve bacaklarda da ağrı görülebilir.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 3

3. Ciltte Solukluk

Kanda oksijenin bağlandığı hemoglobin proteini dokulara oksijen taşmakla görevlidir. Folik asit eksikliğinde ise bu hemoglobinler yeteri kadar oksijeni dokulara taşıyamaz ve bu durumda halsizlik, kaslarda güçsüzlük, el ve ayaklarda uyuşma ve ciltte solgunluk görülür.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 4

4. Nefes Darlığı

Folik asit eksikliğinde hemoglobinler yeteri kadar oksijen bağlayamaz. Bu durumda vücutta yeteri kadar oksijen bulunmaz ve dokulara yeterli oksijen yollamak için hızlı nefes alış verişi gerçekleşir. Bu durumda nefes darlığı, çarpıntı ve baş dönmesi görülebilir.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 5

5. Sindirim Sistemi Sorunları

Folik asit yetersizliğini gösteren bir diğer belirti ise kusma, mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarıdır. Ayrıca bu durumda ciddi kilo kayıpları da görülebilmektedir.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 6

6. Ağızda Yara Oluşumu

Folik asidin aşırı derece eksikliğinde ağız yaraları ve dil şişmesi görülebilir. Dilin uç kısımlarında yara ve şişmeler olabileceği gibi hemoglobin işlevsizliğinden dolayı yutkunma ve ağrı hissedilebilir.

7. Tat Almada Azalma

Folat eksikliğinde, dilin alt kısmında bulunan papilla olarak adlandırılan tat alma reseptörleri düzgün çalışmaz. Bu tat alma reseptörlerinin düzgün çalışmaması sonucu beyine gerekli uyarılar gitmez ve tat almakta güçlükler ortaya çıkar.

Folik asit eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? 7

Folik Asit Eksikliğinde Tedavi

Eksik olan folik asidi yerine koymanın ilk yolu düzenli beslenmektir. Folik asit yönünden zengin olan besinler ıspanak, marul, kuşkonmaz, brokoli, bamya, karnabahar, pancar, turunçgiller, mercimek, fasulye, bezelye ve kuruyemişlerdir. Özellikle vücudun daha fazla folik asit ihtiyacı olduğu durumlar vardır. Hamilelik, anemi hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, emzirme dönemi bu durumlara örnek olarak verilebilir.

Yukarıda belirtilen belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız, en yakın zamanda doktora başvurmanız gerekir.

One Response

  1. Tayland Dizileri 14 Eylül 2018

Leave a Reply