Karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu

karaciger-yetmezligini-onlemenin-5-yolu

Karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu: Karaciğerimiz kendini yenileyebilir fakat ona iyi bakmazsak bir süre sonra iflas edebilir. İşte, bu durumda hayatta kalma olasılığımız çok azdır. Ya karaciğer nakli yapılır ya da hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, karaciğerimize çok iyi bakmalıyız. Karaciğerimize iyi bakmak için, bazı dikkat etmemiz gereken durumlar var.  İşte, karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu;

Hepatit aşısı mutlaka olun:

Karaciğer hastalıklarının neredeyse en önemlisi hepatit virüsü kaynaklı olanlardır. Bu virüse karşı aşılanmak, korunma altındadır. Virüsler, diş tedavisinde, tıraş olurken veya herhangi bir yerden rahatlıkla kan yolu ile alınabilir. Hepatit B ve C virüsleri yavaş ilerleyerek siroz ve karaciğer yetmezliğine neden olur.

Alkol almayın:

Alkolü çok tüketmek, karaciğerinize hasar vermektedir. Alkol, siroz ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Siroz kaynaklı oluşan karaciğer yetmezliğinde tek çözüm, organ naklidir. Bu nedenle alkolü sınırlayın hatta yapabiliyorsanız bırakın.

Beslenme bozuklukları:

Düzenli beslenmek ve fazla kilo almamak karaciğeri korumanızı sağlamaktadır. Düzensiz beslenme aşırı kilo almanızı sağlar bu da karaciğer yağlanmasına neden olur. Karaciğer yağlanmasının önüne geçilmezse, karaciğer yağlanmasına neden olur.

Zehirli mantarlar:

Bilmediğiniz mantarları asla yemeyin. Çünkü, mantarların zehirli olanları karaciğere ciddi hasar verir. Zehirli mantarlar kaynaklı olarak, karaciğer yetmezliğine girebilirsiniz. Çoğunlukla güvendiğiniz noktalardan mantar alın ya da kültür mantarı yiyin.

Doğuştan gelen hastalıklar:

Genç yaşlarda karaciğer yetmezliğinin başlamasının başlıca nedeni, demir, bakır eksiklikleri ve metabolizma bozukluklarıdır. Genetik kaynaklı olan hastalıkların erken teşhis edilmesi ve hastalığın kontrol altına alınması karaciğer yetmezliğinin önüne geçer. Aileler, çocuklarını bu yönde kontrol etmelidir.

Karaciğer yetmezliğinde organ nakli uygulaması:

Karaciğer yetmezliği nedeni ile binlerce hasta nakil beklemektedir. Karaciğer yetmezliğinin son evresine gelmeden mutlaka nakil yapılmalıdır. Karaciğer hastası ne yazık ki günümüzde çok fazla olmasına rağmen organ nakli çok az yapılmaktadır. Ülkemizde, her yıl 1.200-1.500 karaciğer nakli yapılmaktadır fakat, 20 bin hasta nakil beklemektedir. Kadavra organ sıkıntısı kaynaklı olarak, ülkemizde yapılan nakillerin %80’i canlı donörlerden yapılır. Bu nedenle organ nakline önem vermeli ve bu konuda bilgilenmeliyiz. Çocuklarımızı bu konuda bilinçli olarak yetiştirmeliyiz.

Leave a Reply