Fazla uyumanın nedenleri ve zararları

fazla-uyumanin-nedenleri-ve-zararlari

Fazla uyumanın nedenleri ve zararları: Uyku, sağlığımız için en gerekli olan şeylerdendir. Uyku, yemek yemek ve su içmek kadar önemlidir. Uyku olmadan sağlıklı kalma şansımız yoktur. Günde uyuduğunuz uyku, uykunun doyurucu olması bizim için önemli kriterlerdir. Yeterli süre uyumak ne kadar faydalıysa fazla uyku da o kadar zararlıdır. İşte, fazla uyumanın nedenleri ve zararları;

Neden fazla uyuruz?

Normal ve yetişkin bir insanın normal uyku süresi 6-8 saat aralığındadır. Sürekli uyuma hissiniz var ve normal uyku süresinin üzerinde sürekli uyku uyuyorsanız bu ciddi bir hastalık kaynaklı oluşmuş olabilir. Bu nedenle bir doktora danışmakta fayda vardır.

Depresyon fazla uykunun başlıca nedenlerindendir. Depresyonda olan kişiler fazla uyur ve yataktan kalkmak istemez. Bu nedenle bu hastaların ilk olarak uykuları düzene sokulur. Uyku düzene girince pek çok hasta depresyondan çıkar. Fakat sadece uyku uyumak depresyonu işaret etmez.

Eğer, gündüz kalktığınızda da uyku ihtiyacınız devam ediyor ve uykunuzu alamıyorsanız sizde uyku apnesi olabilir. Bu durumda olan hastalar tam ve yeterli uyku alamazlar. Genelde uyku esnasında nefesin durması ile uykudan uyanırlar. Bu gece boyunca sürekli tekrar olduğundan uyku kalitesi bozulur ve hasta sürekli uykulu olur, sabah yataktan kalkamaz. Uyku apnesi tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Bağımlılık yaratan uyuşturucu maddeler, sigara ve alkol kullanımı sizi uykusuz bırakır. Sürekli uykusuzluk hissi oluşturan bu maddeler aşırı uykunun nedenleri arasındadır. Alkol ve uyuşturucu sanıldığının aksine kaliteli bir uyku sağlamaz. Sadece kişinin kendinden geçmesini sağlar bunu vücudumuz uyku olarak kabul etmez.

Uyuduğunuz ortam uyku kalitenizi belirler. Çok sıcak ve rutubetli ortamlar çok fazla uyku uyumanıza neden olur. Salonda televizyon karşısında uyumak, kaliteli bir uyku değildir ve gün içinde uyku sıkıntısı çektirir. Bu nedenle, uyduğunuz ortam tam olarak havalandırılmalı, temiz ve sağlıklı olmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk odalar fazla uykuya neden olur.

Narkolepsi hastalığında, insan farkında olmadan bulunduğu bazı ortamlarda derin uykuya dalar. Bu hastalıkta beyin, uyku ve uyanma arasında düzen sağlayamaz ve hasta olur olmaz yerlerde uykuya dalar.

Kronik bitkinlik sürekli uykuya neden olan bir hastalıktır. Kişi sürekli uyku ihtiyacına girebilir.

Fazla uykunun zararları nelerdir?

Fazla uyku vücuda zarar verir. Fazla uyumanın başlıca zararı, diyabet ve obezite riskinin artmasıdır. Yapılan araştırmalarda 10 saatten fazla uyuyan kişilerin obezite riski %25 civarında artmaktadır. Diyabete yakalanma riskiyse yaklaşık 2 katı artar.

Fazla uyku depresyona neden olur,

Çok uyumak, felç riskini arttırır,

Fazla uyku baş ağrılarına neden olur, beyin fonksiyonları yavaşlar, kalbe zarar verir.

Fazla uyku ve uyku bozuklukları için hangi bölüme veya doktora gidilir?

Uyku bozuklukları ve çok uyuma problemleri için, başvurmanız gereken bölüm nöroloji bölümüdür, ilk gitmeniz gereken bu alan, gerek gördüğünde sizi başka bölümlere sevk edecektir, ancak ilk olarak görmesi gereken doktor, bir nöroloji uzmanı olmalıdır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 Oy, Ortalama puan: 4,20 out of 5)
Loading...

2 Comments

  1. Nasiba 28 Haziran 2018
    • admin 28 Haziran 2018

Leave a Reply