Evde batık tırnak tedavisi nasıl yapılır?

evde tıurnak batması tedavisi

Tırnak batması, yürümeyi zorlaştıran, normal hayatı etkileyen ağrılı bir hastalıktır. Sıklıkla başparmakta görülen bir durumdur. Tırnak uzarken, ayak derisinin içine doğru büyür ve batmaya başlar. Bu durumda, tırnak kenarında olan deri, tırnağın üzerine doğru kapanmaya başlar. Batma bölgesinde iltihapta oluşursa tırnakta şişme ve kanama görülür.

Tırnaklar, tırnağın hemen dibinde bulunan kısımda oluşur. Bu bölgede oluşan tırnak, ileriye doğru büyümeye başlar. Bazen, tırnak yan kısımlardan deriye batar, bazen de yanlara değil tüm tırnak yatağına batar. Tırnak batmasında başlıca belirti ağrıdır. Batma bölgesinde şişme ve enfeksiyon gelişebilir. Tedavi edilmez ise enfeksiyon kemiğe kadar ilerleyebilir. Diyabeti olan hastalarda tırnak batmasının tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü, parmağın kaybedilmesine bile neden olabilir.

Tırnak batması nedenleri

Hatalı ve derin kesilen tırnaklar,

Dar ve sivri burunlu ayakkabılar,

Ayağın darbelere maruz kalması,

Hamilelik ve lohusalık döneminde olmak,

Obezite, tırnaklarda mantar enfeksiyonu olarak sayılır.

Evde batık tırnak tedavisi nasıl yapılır?

Ayaklarınızı sıcak su içinde yaklaşık 15-30 dakika kadar bekletin. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayın. Ayak banyosu ayaklarda enfeksiyon oluşmasını engeller. Ayak banyosu sonrası antibakteriyel sabunla ayaklar yıkanmalıdır.

Tırnak makası, pedikür makası ve pamuk hazırlayın. Tırnak makası ve pedikür makasını alkol ile dezenfekte edin. Banyo sonrası ayakları havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Yuvarlak kesilen ve derin kesilen tırnaklarda batık oluşma riski artar.

Steril olan iğne ucu ya da başka bir sivri alet yardımı ile batık olan tırnağı kaldırın ve altına minik bir pamuk yerleştirin. Pamuğu çok fazla dibe koymayın. Hatta pamuğa bir parça teramisin sürebilirsiniz. Pamuk yerleştikten sonra gazlı bez ile parmağınızı sarın.

Kullanacağınız çorapların pamuklu ve teri çeken olmasına dikkat edin. Giyeceğiniz ayakkabıların ayağı vurmaması ve rahat olmasına dikkat edin. Eğer, ayaklarınızda enfeksiyon oluşursa ve renk değişimi varsa hemen doktora başvurun. Eve geldiğinizde, ayakların nefes alması için çorapsız bir şekilde ayakları yarım saat kadar havalandırın.

Her gün ayağınıza uyguladığınız pamuğu tekrarlayın. 2 hafta içinde batık tırnağınız kendiliğinden düzelecektir. Tırnak tekrardan düzenli gelmeye başlayacaktır.

Leave a Reply