Enerjinizi bitiren bu 7 Şeye dikkat

Enerjinizi bitiren bu 7 Şeye dikkat: Kimi zaman enerjimiz bitmiş ve kötü hissettiğimiz dönemlerimiz olur. Bazen hastalıklardan dolayı, bazen de gün içinde yaptığımız yanlış durumlar nedeniyle enerjimizi kaybedebiliriz. Uzun süren yokluğunda, mutlaka bir doktora gidilmelidir. Çünkü bağışıklık sistemini çökerten bazı hastalıkların ilk belirtileri, enerji kaybı ve yorgunluktur. İşte, sizden enerjinizi çalan 7 şey;

Uzun süre oturmak;

Vücudumuz, hareketsiz kaldığımızda bir süre sonra melatonin hormonu salgılayarak bizi uyku durumuna sokar. Koltukta uzun süre aynı pozisyonda televizyon seyretmek, uzun süreli bilgisayar kullanmak ve işyerinde oturmak enerjimizi çalabilir. Bu durumda sabit oturmak yerine yarım saat ara ile hareket edin, dolaşın ve temiz hava alın.

Kötü duruş;

Vücudumuzu dik tutmak için enerji harcarız. Kötü duruşumuz olduğunda, bunu düzeltmek için çok daha fazla enerji harcarız. Böylece enerjimiz hızla tükenir. Bu nedenle, dik durmaya özen gösterin. Vücudunuz bir doğruda olsun ve kulaklar boyun hizasına gelsin.

Zayıflama diyetlerine dikkat edin;

Genelde hızlı kilo vermek amacıyla, çok düşük kalorili diyetler yapılmaktadır. 850 kalorinin altında olan diyetler, mineral ve vitamin dengenizin bozulmasına neden olur. Bu durumda ciddi hastalıklara açık hale gelirsiniz. Çünkü bağışıklık sisteminiz hızla çöker. Üstelik sürekli olarak yorgun ve enerjisiz kalırsınız. Sağlıklıklı kilo vermek için mutlaka bir doktora gidin.

Enerjinize enerji katacak yiyecekler

Sürekli olarak kapalı ortamda olmak;

Evden işe, işten eve gidiyorsanız, sürekli olarak kapalı ortamlarda bulunuyorsunuz demektir. Bu nedenle, gün içinde mutlaka açık havada yürüyüş yapın ve temiz hava alın. Güneş varsa, güneş ışığından mutlaka yararlanın.

Kahvaltı yapmamak veya karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapmak;

Karbonhidrat kaynaklı kahvaltı yapıyorsanız, yani sabahları poğaça vs. alıyorsanız, 1-2 saat içinde kan şekeriniz hızla düşer. Bu durumda bütün enerjiniz kaybolur, yorgun ve uykulu hissedersiniz. Kahvaltı hiç yapmıyorsanız, bu durum çok daha kötüdür. Tüm enerjiniz biter. Dolayısıyla, kahvaltıda lifli ve protein ağırlıklı besinler alınmalıdır.

Stresli hayat;

Sürekli stres içinde olduğunuz bir işiniz varsa, kalp atımı ve tansiyon değerleriniz yüksektir. Kaslar gerilmekte ve yorgunluk oluşmaktadır. Bu nedenle endişeden uzak durun, pozitif düşünün ve stresliyseniz bu ortamdan uzak durun.

Kış bitkinliği;

Kış aylarında güneş ışığı azalır ve uyku sorunları yaşanır. Melatonin salgısı çok daha fazla olduğundan, sürekli olarak yorgunluk ve uyku uyuma isteği oluşur. Kış aylarında temiz hava alınmalı, bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/enerjinizi-calan-7-sey/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply