Enerjinize enerji katacak yiyecekler


enerji veren yiyecekler

arttıran yiyecekler nelerdir, hangi yiyecekler vücudun enerjisini arttırır işte ayrıntılar.

Günlük yaşantınızda kendinizi yorgun, halsiz ve konsantrasyonunuz düşük hissediyorsanız, size enerji veren yiyeceklerden tüketmeniz faydalı olacaktır. Enerji veren yiyeceklerle kalorisi yüksek olan yiyecekler karıştırılır, ancak bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Mesela, 1500 kalori içeren bir hamburger menü enerjinizi karşılamaz, tam tersi kan şekeri dalgalanmasına neden olduğundan bir süre sonra daha yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Enerjinizi karşılamak için sindirimi kolay, vitamin ve mineraller açısından zengin ve besin değeri yüksek olan doğal besinler tüketmelisiniz.

İyi bir kahvaltı enerji verir:


Güne başladığınızda kesinlikle iyi bir kahvaltı yapmanız şart. Kahvaltının geçiştirilmesi durumunda bir süre sonra kan şekeri düşer ve metabolizma yavaş çalışmaya başladığı için de yorgunluk artar. Hem enerji hem de kilo kontrolünün sağlanabilmesi için kahvaltı yapılmasına önem verilmelidir. Kahvaltılarınızın mükellef bir sofra gibi olmasına gerek yok. Örneğin; kahvaltılık gevrek ve az yağlı 2-3 kaşık yoğurt ve bir tane meyve de yeterli olabilir. Dilerseniz tam tahıllı ekmek ve az yağlı peynir, dilerseniz fıstık ezmesi ile bir adet meyve ya da 1 dilim tam tahıllı ekmek ile 1 adet rafadan yumurta da iyi bir kahvaltı öğünü olabilir.

Karbonhidratları atlamayın:


İyi bir kahvaltı yaptıktan sonra diğer öğünler de sağlıklı beslenme ve enerji için oldukça önemlidir. Beslenmenizde dengeyi yakaladığınız zaman enerjinizin de yükselmeye başladığını görürsünüz. Diyet yapanlar için kötü gibi gelse de enerji elde etmek için karbonhidratlar en iyi kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerjinizi yükseltmek için kompleks ve basit karbonhidratları birlikte tüketmeniz gerekmektedir. Patates, havuç, kabak ve tam tahıllı ürünler kompleks karbonhidrat içeren gıdalar olup, yavaş sindirilerek tokluk hissinizi uzatmaktadır. Şekerli meyveler ve bal gibi basit karbonhidratlı gıdalar hızlı sindirilmekte, kısa sürede daha fazla enerji sağladığı halde çabuk acıkmaya neden olur. Bu nedenle, uzun süreli enerji elde edebilmek için kompleks karbonhidratlı gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.

Doymamış yağlar enerji sağlar:

Birçok kişi yağları hep kötü gibi görür. Oysa ki doymuş ya da trans yağları zeytinyağı, fındık, ceviz, badem ve kanola yağı gibi doymamış yağlarla değiştirdiğinizde hem sağlığınızı korur hem de enerji kazanırsınız.

Protein mutlaka alınmalı:

Karbonhidratlar ve doymamış yağlar vücudunuza enerji sağlar dedik, ancak vücut sisteminizin yani metabolizmanızın elde ettiğiniz bu enerjiyi doğru ve dengeli bir şekilde kullanabilmesi için proteine gereksinimi vardır. Protein alımı ile hücre yapısı korunur, büyüme sağlar, hormonların ve vitaminlerin transferini gerçekleştirir, kas kütlesinin korunmasına katkıda bulunur.

Su tüketimi önemli:

Vücutta enerji moleküllerinin üretilebilmesi yeterli miktarda su tüketilmesine bağlıdır. Vücudun ihtiyacı olan su gerektiği kadar tüketilmediğinde enerji eksikliği yaşanır. Enerjinin sağlanabilmesi için günde 8 bardak kadar su içilmesi gerekmektedir.

Enerji veren yiyecekler nelerdir?

Elma: Kısa sürede enerji verdiği gibi yüksek oranda lif içermektedir.

Brokoli: İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerin korunmasını sağlar. Kalsiyum, folat, lif ve potasyum içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kişiye enerji sağlar.

Yaban mersini: Hafızayı geliştirmeye faydası olan yaban mersini yaşlanma etkilerini yavaşlattığı gibi, yüksek miktarda C vitamini içermekte ve enerji vermektedir.

Kırmızı fasulye: Yüksek miktarda protein içeren kırmızı fasulye az yağlı bir besindir. Kişiyi uzun süre tok tutar ve enerji verir.

Tatlı patates: Kalorisi az bir besin olan tatlı patates B6, C ve E vitamini ile besin lifi bakımından da zengindir.

Ispanak: İçeriğindeki kalsiyum, demir ve B6 vitamini sayesinde kişiye enerji verir. Ayrıca A ve C vitamini bakımından zengindir ve bağışıklığı güçlendirir.

Muz: Yüksek miktarda lif içeren muz, toksinlerin atılmasını sağladığı gibi enerji de sağlamaktadır.

Tüm bu besinlere ek olarak; Kayısı, patlıcan, yoğurt, greyfurt, portakal, peynir, ton balığı, somon, badem, yulaf, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve bitter çikolata gibi gıdalar da enerji sağlamaya yardımcıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor