En çok C vitamini hangi besinlerde bulunur?

c vitamini hangi besinlerde bulunur

En çok hangi besinlerde bulunur?: suda çözünen vitaminlerden olup, vücutta depolanmaz ve fazlası vücuttan ter ya da idrar yoluyla atılır. Bundan dolayı her gün C vitamini almak gerekir. Bağışıklık sistemi üzerinde önemli rolü olan C vitamini deri, bağ, kıkırdak, kalojen üretimi ve kan damarlarının yenilenmesinde de büyük öneme sahiptir.

C vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi önemli hastalıkların riskinde artış olur. Vücuttaki yaraların iyileşmesi uzar, diş ve dişetlerinin yanı sıra cilt ve saçlar üzerinde negatif etkilere yol açar. C vitamini doğal yollardan alınırsa çok daha faydalı olmaktadır. Çünkü C vitamini barındıran besinlerin diğer mineraller bakımından da oldukça faydası bulunmaktadır.

C vitamini içeren besinler nelerdir?

Aşağıda sıraladığımız liste C vitamini içeren besinlerin tamamı değildir. Kişilerin günlük C vitamini gereksinimleri farklılık gösterebilmektedir. C vitamini bakımından zengin bir beslenme programı izleyebilmek için beslenme uzmanından destek almanızda fayda vardır.

Çilek: Potasyum, manganez, besin lifi ve folat bakımından önemli bir kaynak olan çileğin orta boy 1 adedinde günlük C vitamini ihtiyacının %7’si bulunmaktadır.

Portakal: Orta boydaki 1 portakal o gün için gereken C vitaminini almanız için yeterlidir. Mide asidinin yol açtığı sorunlara sahip olanlara asitli olduğu için önerilmemektedir.

Yeşil ve kırmızı acı biber: 100 gram yeşil ya da kırmızı acı biber, günlük C vitamini ihtiyacının 4 katını ihtiva etmektedir. Bu gıdalar A, K ve B6 vitaminleri, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor ve manganez mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Kivi: Orta boyda 1 adet kivi de günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1,5 katına denk gelir.

Papaya: C vitamini açısından tam bir depo olan papaya’nın 1 adedi günlük ihtiyacın 1,5 katına kadar C vitamini içermektedir. Tek sorunlu olduğu yön çok şekerli bir meyve olmasıdır.

Dolmalık biber: 1 tane dolmalık biber günlük ihtiyacın 1,5 katına eşittir. Ayrıca, manganez ve potasyum mineralleri ile A, K ve B6 vitaminleri yönünden de zengindir.

Taze baharatlar: 1 çay kaşığı kadar taze kekik %2, 1 yemek kaşığı kadar maydanoz da %8 oranında C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Brokoli: Yaklaşık 100 gram brokolide günlük C vitamini ihtiyacının 1,5 katı bulunmaktadır. Vitamin değerinin korunması için haşlanması ya da az pişirilmesi tavsiye edilmektedir.

Karnabahar: Yine 100 gram ağırlığındaki karnabahar tükettiğinizde günlük C vitamini ihtiyacının %77’sini karşılayabilirsiniz. Karnabahar aynı zamanda demir, çinko, fosfor, potasyum ve kalsiyum minerallerinin yanı sıra, B6 ve K vitamini açısından da zengindir.

Kavun: İnce bir dilim ya da 100 gram kavun günlük C vitamini ihtiyacınızın %60’ını karşılamaya yeter. Kavun besin lifi, folat, niyasin, B6 vitamini, potasyum ve A vitamini yönünden de oldukça zengin bir meyvedir.

Greyfurt: Portakalda olduğu gibi greyfurt ta günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilen bir meyvedir.

Saydığımız besinlerden ayrı C vitamini bulunan diğer bazı gıdaları saymak gerekirse; Kara lahana, limon, ahududu, bal kabağı, domates, ıspanak, taze rezene, taze fasulye, kuşkonmaz, tatlı patates, soğan, yaban mersini ve bezelye gibi besinler sayılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply