Elma Sirkesinin Az Bilinen Faydaları ve Yan Etkileri

elma sirkesi

Elma sirkesi neye iyi gelir, elma sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir, Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Mineral ve vitamin açısından çok zengin olan elma sirkesi ciltten gribe kadar pek çok faydaya sahiptir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, bakır, A, B1, B2, B6, C ve E vitamini ve pektin içerir. Elma sirkesinde bulunan asetik asit sayesinde sindirime yararlıdır. İşte, elma sirkesinin faydaları ve yan etkileri;

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi, Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Kan şekerini düşürmek için vücut insülin salgısı yapar. Elma sirkesi vücudun insülin salgısına destek olur ve kanda olan şekerin sabit ve normal olmasını sağlar. 1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi koyup, her öğünle birlikte alınması kan şekerini dengeler.

Elma sirkesi Dişlerin beyazlanmasında önemli bir yardımcıdır

Elma sirkesi dişlerde olan lekeleri temizler ve ağız içi hijyen sağlar. Elma sirkesi ile gargara yapmak ve ağız içini fırçalamak diş fırçasının gücünü arttırır ve dişleri beyazlatır.

Elma sirkesi Kabızlığın düzelmesinde etkili bir rol oynar

Elma sirkesi içeriğinde suda çözünen bir lif olan pektin vardır. Pektin özellikle kabız olanlara önerilir. 2 çorba kaşığı elma sirkeli 1 bardak su günde üç defa tüketilirse kabızlık düzelir.

Elma sirkesi ile Kilo vermek işleri kolaylaştırır

Elma sirkesini düzenli her gün kullanırsanız kilo verirsiniz. İçeriğinde bulunan asetik asit nedeni ile, karın ve bel çevresi yağlarından kurtulunur. Asetik asit, karaciğer dahil vücutta yağ birikimine engel olur.

Elma sirkesi ile Saçlar daha güçlüdür

Su ve elma sirkesi ile saçlar yıkandığında, saç beslenir ve parlar. Kepekler önlenir, saç derisi mantarı azalır. Kafa derisinde ph dengesi sağlanmış olur.

Elma sirkesi ile Parlak cilt yapısına sahip olabilirsiniz

Deride olan lekelerin temizlenmesi, kırışıklıkların giderilmesi, cilt renginin düzeni elma sirkesi sayesinde sağlanır. Su ile karışmış elma sirkesinin pamuk ile çatlaklara, kırışıklara sürülmesi cildi sıkılaştırır ve düzenler.

Elma sirkesi Krampları engellemeye yardımcıdır

Geceleri ve spor esnasında oluşan kramplarda, elma sirkesi etkilidir. 1 bardak sıcak suya 1-2 damla elma sirkesi ekleyerek içilirse kramp hemen geçecektir.

Elma sirkesi Soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşmayı iyi bilir

Soğuk algınlığı ve öksürükte elma sirkesi çok etkilidir. 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal sıcak bir bardak sıcak su ile karıştırılıp günde 3 defa bunu tüketmek öksürük ve burun tıkanıklığına iyi gelir.

Elma sirkesi Kolesterolü düşürmede mucizevi bir rol oynar

Elma sirkesi, kanda olan trigliserid ve kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü arttırır. Diyabet kaynaklı kolesterol durumunda elma sirkesi çok faydalıdır.

Elma sirkesinin yan etkisi

Günde 250 gr. dan fazla elma sirkesi almak, potasyum eksikliği ve kemik zayıflamasına neden olur. Ayrıca ses tellerinde hassasiyet oluşabilir. Bu nedenle elma sirkesi kullanılırken fazla kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Leave a Reply